Zabytki
Kościoły
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie został zbudowany w 1650 r. z fundacji Franciszka Dębińskiego. Konsekrowany przez biskupa Mikołaja Oborskiego w 1675 r. W XIX w. był rozbudowywany w kilku etapach z fundacji Józefa i Zofi i Załuskich. W 1915 r. kościół został uszkodzony w wyniku działań wojennych, spalone zostały dachy, hełm wieży oraz częściowo wyposażenie wnętrza.
Zniszczeniu uległa także fasada Kosciół pw WNMP w Greboszowie świątyni. Kościół odbudowano po zakończeniu działań wojennych.
![]() |
![]() |
Architektura
Barokowy, zbudowany z cegły z użyciem kamienia, otynkowany. Trójnawowy, bazylikowy z krótkim prezbiterium, przy którym od północy znajduje się wieża i dawny skarbiec, a od południa zakrystia. Przy korpusie od zachodu kruchta. Na zewnątrz kościół o podziałach ramowych, nakryty dachami dwuspadowymi pulpitowymi, podbitymi blachą. Fasada zachodnia dwukondygnacjowa, trójosiowa, rozczłonowana pilastrami i gzymsami, zwieńczona trójkątnym szczytem z okulusem, poniżej płaskorzeźba NMP oraz we wnękach rzeźby: św.św. Józefa i Joachima. Kruchta formą nawiązująca do fasad z rzeźbami św. Stanisława Kostki i Kazimierza z początku XX w. Wieża czterokondygnacjowa, nakryta dachem kopułowym.
Wnętrze nakryte sklepieniami kolebkowymi na gurtach, o spłaszczonym łuku, w nawach bocznych sklepienia krzyżowe. Ściany rozczłonkowane pilastrami, arkady międzynawowe zamknięte półkoliście. W wejściach trzy portale marmurowe, dwa z nich uszate, jeden z herbem Rawicz, trzeci z datą 1861. W oknach witraże wykonane po roku 1920 w krakowskiej firmie Żeleńskich.
![]() |
![]() |
![]() |
Wyposazenie
Pięć ołtarzy neobarokowych z drugiej połowy XIX wieku lub początku XX wieku. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Śnieżnej.
Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta w Żelichowie został zbudowany w Pleśnej koło Tarnowa w roku 1642. Po wybudowaniu tam kościoła murowanego został w 1938 roku przeniesiony do Żelichowa i po grutownym remoncie pełni do dziś rolę kościoła parafi alnego. Pozyskaną budowlę dostawiono do istniejącej w tym miejscu murowanej dworskiej kaplicy.
![]() |
![]() |
Architektura
Jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy nawie od północy kaplica zamknięta trójbocznie, od południa kruchta a od zachodu przedsionek. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i stożkowym zwieńczeniem. Wnętrze nakryte stropami płaskimi. Portal do zakrystii z ozdobnym nadprożem,w którym data 1642, arkada do kaplicy profi lowana, zamknięta półkoliście.
![]() |
![]() |
![]() |
Wyposażenie
W ołtarzu głównym późnogotycki poliptyk z początku XVI w. W polu środkowym płaskorzeźbiona grupa Koronacji NMP przez Trójcę Świętą, na skrzydłach płaskorzeźby, w predelli rzeźbione hermy. Po zamknięciu pierwszej pary skrzydeł osiem scen malowanych. Po zamknięciu drugiej pary
skrzydeł cztery kwatery malowane. W kaplicy ołtarz rokokowy z drugiej połowy XVIII w. z obrazem św. Anny nauczającej Maryję z XIX/XX w. Ambona barokowa z XVIII w.
Pałac i kaplica
Figury i pomniki
Pomnik Grunwaldzki Wybudowany został z inicjatywy Jakuba Bojki ku czci 500-tnej rocznicy historycznego zwycięstwa oręża Polskiego pod wodzą króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w 1410 roku pod Grunwaldem.
|
Pomnik mjra Henryka Sucharskiego Przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Gręboszowie stoi pomnik majora Henryka Sucharskiego, bohaterskiego obrońcy Westerplatte. Pomnik uroczyście odsłonięto 4 września 1994 r. z udziałem westerplatczyków.
|
Pomnik Papieża Jana Pawła II
|
Pomnik w Ujściu Jezuickim
Pomnik poświęcony ofi arom pacyfi kacji w Ujściu Jezuickim, wystawiony na wale wiślanym 1 września 1959 r. w 20 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.
|
Pomnik Św. Jana Nepomucena
Wykonana została w 1761 roku z wapienia pińczowskiego. Figurę obecnie usytuowano przy Urzędzie Gminy w Gręboszowie. Według przekazów najstarszych mieszkańców Gręboszowa pierwotnym miejscem usytuowania fi gury był teren koło cmentarza parafialnego w Gręboszowie.
|
Figura Św. Anny w Gręboszowie
Figura stojąca przed kościołem w Gręboszowie na samym środku rynku. Fundatorem tej rzeźby był miejscowy proboszcz ks. Henryk Otowski. Figurę wykonano na wzór modelu otrzymanego z Wiednia. Wykonawcami byli rzeźbiarze: Jakub Krakowski z Zakliczyna i Jan Adeodatus Martyński z Borzęcina. Posąg przedstawia św. Annę nauczającą Matkę Boską.
|
Cmentarz wojenny w Gręboszowie
Cmentarz wojenny w Gręboszowie, który projektował Johann Watzal, znajduje się w tylnej części cmentarza parafi alnego. Z terenu wydzielony
|
Cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim
Cmentarz projektowali: Johann Watzal i Emil Ladewig. Ogrodzony z 3 stron pełnym murem betonowym. Wejście na teren cmentarza przez 2 furtki z ciekawie wykończonymi skrzydłami bram. Mianowicie na bramkach przedstawiony jest motyw krzyża, na którego końcach można dopatrzyć się zarysu półksiężyców. Nie ma raczej w tym wrażeniu nic niedorzecznego, zważywszy, że z pośród pochowanych tutaj 275 żołnierzy austro-węgierskich
|