Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
wtorek
4 października
temperatura: 10°C
wiatr: 11,8 km/h
opady: 0,0 mm

1055 rocznica Chrztu Polski

14 kwietnia 2021 roku po raz trzeci obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Jest to święto państwowe mające na celu upamiętnienie Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku.

X. wiek był czasem, gdzie duża część państw europejskich była już po przyjęciu chrztu. Do takich państw nie zaliczała się Polska, gdyż wiele osób wierzyło wtedy w słowiańskich bogów. Czasy te odmienił Mieszko I, który poślubił Dobrawę, czeską księżną. Według historii książe Polan Mieszko I przyjął chrzest w Wielką Sobotę. Wydarzenie to rozpoczęło proces chrystianizacji. Był to czas, kiedy zaczęto budować kościoły i klasztory, a na dwór Mieszka przybyli duchowni.

W tym roku obchodzimy 1055. rocznicę Chrztu Polski, która jest powodem do dumy i radości dla wszystkich Polaków. Z tej okazji Akcja Katolicka w Polsce i Fundacja „SŁOWO" zachęcają do wywieszenia biało-czerwonej flagi, aby uczcić tą ważną datę. Jest to okazja do świętowania i rozpowszechniania tego ważnego dnia wśród Polaków.

 

Obraz Chrzest Polski

 

 

 

 

Źródło: powiatdabrowski.pl, wikipedia.pl

Wprowadzenie:  Marcin Janowiec 14.04.2021 r.

14 kwietnia 2021 roku po raz trzeci obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Jest to święto państwowe mające na celu upamiętnienie Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku. X. wiek był czasem, gdzie duża część państw europejskich była już po przyjęciu chrztu. Do takich państw nie zaliczała się Polska, gdyż wiele osób wierzyło wtedy w słowiańskich bogów. Czasy te odmienił Mieszko I, który poślubił Dobrawę, czeską księżną. Według historii książe Polan Mieszko I przyjął chrzest w Wielką Sobotę. Wydarzenie to rozpoczęło proces chrystianizacji. Był to czas, kiedy zaczęto budować kościoły i klasztory, a na dwór Mieszka przybyli duchowni. W tym roku obchodzimy 1055. rocznicę Chrztu Polski, która jest powodem do dumy i radości dla wszystkich Polaków. Z tej okazji Akcja Katolicka w Polsce i Fundacja „SŁOWO" zachęcają do wywieszenia biało-czerwonej flagi, aby uczcić tą ważną datę. Jest to okazja do świętowania i rozpowszechniania tego ważnego dnia wśród Polaków.           Źródło: powiatdabrowski.pl, wikipedia.pl Wprowadzenie:  Marcin Janowiec 14.04.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe