Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 kwietnia
temperatura: 21°C
wiatr: 24,2 km/h
opady: 0,0 mm

Z kart historii… 77 rocznica tragicznych wydarzeń w Danielniku

Dziś mija 77 rocznica hitlerowskiej egzekucji przeprowadzonej przez oddział SS w lasku Danielnik na 18 mieszkańcach Ujścia Jezuickiego, Opatowca i Biskupic. Wicestarosta Krzysztof Bryk wraz z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim oraz Wójtem Gminy Gręboszów Krzysztofem Gilem uczcili pamięć bestialsko zamordowanych składając wiązanki kwiatów oraz znicze pod pomnikiem, który upamiętnia to tragiczne wydarzenie.

Pod koniec lipca 1944 roku niemiecki okupant stoczył walkę z partyzantami w Opatowcu, a następnie za stawiany opór spacyfikował Opatowiec oraz Ujście Jezuickie, paląc ponad 30 gospodarstw. W odwecie za dobrze rozwinięty ruch oporu hitlerowcy wzięli do niewoli 18 mężczyzn, którzy byli mieszkańcami Ujścia Jezuickiego, Biskupic i Opatowca. Skrępowali ich drutami kolczastymi i popędzili przez Gręboszów w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej.

Zmasakrowanych od tortur mężczyzn, na rozkaz oficerów SS, rozstrzelano na skraju lasku Danielnik, a ich ciała zakopano w zbiorowej mogile na miejscu zbrodni. Członkowie ruchu oporu pod osłoną nocy przewieźli ciała ofiar na cmentarze w Gręboszowie i Opatowcu.

Zbrodnię tę upamiętniają pomniki w dąbrowskim "Danielniku" oraz w Ujściu Jezuickim.

 

Złożenie wiązanki

 

Pomnik upamiętniający zamordowanych

 

 

 

 

Opracowanie: Powiat Dąbrowski

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.07.2021 r.

Dziś mija 77 rocznica hitlerowskiej egzekucji przeprowadzonej przez oddział SS w lasku Danielnik na 18 mieszkańcach Ujścia Jezuickiego, Opatowca i Biskupic. Wicestarosta Krzysztof Bryk wraz z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim oraz Wójtem Gminy Gręboszów Krzysztofem Gilem uczcili pamięć bestialsko zamordowanych składając wiązanki kwiatów oraz znicze pod pomnikiem, który upamiętnia to tragiczne wydarzenie. Pod koniec lipca 1944 roku niemiecki okupant stoczył walkę z partyzantami w Opatowcu, a następnie za stawiany opór spacyfikował Opatowiec oraz Ujście Jezuickie, paląc ponad 30 gospodarstw. W odwecie za dobrze rozwinięty ruch oporu hitlerowcy wzięli do niewoli 18 mężczyzn, którzy byli mieszkańcami Ujścia Jezuickiego, Biskupic i Opatowca. Skrępowali ich drutami kolczastymi i popędzili przez Gręboszów w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej. Zmasakrowanych od tortur mężczyzn, na rozkaz oficerów SS, rozstrzelano na skraju lasku Danielnik, a ich ciała zakopano w zbiorowej mogile na miejscu zbrodni. Członkowie ruchu oporu pod osłoną nocy przewieźli ciała ofiar na cmentarze w Gręboszowie i Opatowcu. Zbrodnię tę upamiętniają pomniki w dąbrowskim "Danielniku" oraz w Ujściu Jezuickim.             Opracowanie: Powiat Dąbrowski Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.07.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe