Zakończenie budowy gazociągu Pogórska Wola - Tworzeń
Jak informuje Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zakończono budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń Odcinek I i II jako inwestycję celu publicznego i rozpoczęto jego eksploatację. W ramach realizacji projektu, oprócz linii przesyłowej gazu ziemnego ułożono także światłowodową linię telemetryczno-sterującą wzdłuż całej trasy gazociągu, a także wybudowano dziewięć układów zaporowo-upustowych. W trosce o środowisko naturalne i minimalizację utrudnień komunikacyjnych wykonano łącznie 105 przekroczeń bezwykopowych pod ciekami wodnymi, drogami i liniami kolejowymi.
Na terenie gminy Gręboszów gazociąg ten ma długość ok. 8,6 km.
Gazociąg przesyłowy relacji Pogórska Wola – Tworzeń stanowi istotny element gazowego Korytarza Północ – Południe. Umożliwi on transport zwiększonych ilości paliwa gazowego z terminala regazyfikacyjnego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe, a także wpłynie na poprawę bezpieczeństwa przesyłu gazu i możliwości jego bilansowania. Przedmiotowa inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Gaz-System informuje, że wnioski o wszczęcie postępowania odszkodowawczego są systematycznie składane do wojewody wraz z kompletem zweryfikowanych dokumentów, w tym także z protokołami opisu nieruchomości przed i po budowie. W oparciu o prawomocne decyzje administracyjne o wysokości odszkodowania, GAZ-SYSTEM wypłaci właścicielom i użytkownikom wieczystym należne im kwoty odszkodowawcze.
W oparciu o § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz. U. poz. 640), dla gazociągu została wyznaczona strefa kontrolowana o szerokości 12 metrów (po 6 metrów po obu stronach od osi gazociągu), w obrębie której GAZ-SYSTEM, jako operator sieci gazociągowej kontroluje wszelkie działania, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu lub mieć inny negatywny wpływ na jego użytkowanie i funkcjonowanie. W szczególności w strefie kontrolowanej nie należy wznosić obiektów budowlanych, urządzać stałych składów i magazynów oraz podejmować działań mogących spowodować uszkodzenie gazociągu podczas jego użytkowania. Ponadto w strefie kontrolowanej nie mogą rosnąć drzewa w odległości mniejszej niż 3 metry od gazociągu, licząc od osi gazociągu do pni drzew.
Nowo wybudowany gazociąg wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie użytkowany przez co najmniej kilkadziesiąt kolejnych lat. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz utrzymania należytego stanu technicznego sieci przesyłowej, służby eksploatacyjne GAZ-SYSTEM realizują szereg planowych czynności zgodnie z przepisami prawnymi oraz regulacjami wewnętrznymi spółki.
Do działań tych należą w szczególności:
- kontrola stref oraz trasy gazociągów z ziemi i powietrza przy użyciu śmigłowca;
- badania i pomiary czynnej ochrony przeciwkorozyjnej;
- wewnętrzne czyszczenie i badanie gazociągów za pomocą tłoków inteligentnych;
- przeglądy i konserwacja elementów sieci przesyłowej;
- wycinka krzewów i samosiejek w obszarze strefy kontrolowanej.
Oprócz powyższych prac eksploatacyjnych parametry gazociągu są monitorowane zdalnie w sposób ciągły przez służby dyspozytorskie GAZ-SYSTEM, a w razie jakichkolwiek zakłóceń w pracy sieci przesyłowej reagują całodobowe Gazowe Pogotowie Techniczne.
Opracowanie: Zdzisław Kogut
Wprowadzenie: Grzegorz Skowron 02.12.2021 r.