Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Wednesday
29 maja
temperatura: 15°C
wiatr: 3,6 km/h
opady: 0,0 mm

Polska morska Niepodległa

Szanowni Państwo,

10 lutego br. obchodzimy 102. rocznicę zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji Niepodległa zaprasza do korzystania z okolicznościowej wystawy pt. "Polska morska Niepodległa", która powstała we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. W 2020 r., w 100. rocznicę tego wydarzenia, Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem przygotowało okolicznościową wystawę "Polska morska Niepodległa". Ekspozycja składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.

Link do wystawy: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

 

Polska morska Niepodległa

 

 

 

 

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.02.2022 r.

Szanowni Państwo, 10 lutego br. obchodzimy 102. rocznicę zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji Niepodległa zaprasza do korzystania z okolicznościowej wystawy pt. "Polska morska Niepodległa", która powstała we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem. 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. W 2020 r., w 100. rocznicę tego wydarzenia, Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem przygotowało okolicznościową wystawę "Polska morska Niepodległa". Ekspozycja składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej. Link do wystawy: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.           Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.02.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe