Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Wednesday
12 czerwca
temperatura: 15°C
wiatr: 5,0 km/h
opady: 0,0 mm

Informacja dla obywateli Ukrainy dotyczącą bezpieczeństwa w sieci

Nie daj się oszukać! Przeczytaj wskazówki i podziel się nimi ze znajomymi:

  1. Nie udostępniaj nieznanym osobom swoich danych ani dokumentów tożsamości. Oszuści często umieszczają w Internecie fałszywe ogłoszenia o pracę. Odpowiadasz na ogłoszenie? Nie załączaj skanu swoich dokumentów ani numeru PESEL.
  2. Nie musisz nic płacić chcąc zacząć pracować. Nie rób żadnych przelewów, w zamian za otrzymanie pracy lub jej obietnicę. Jeżeli ktoś oferuje Ci pracę polegającą na przesyłaniu pieniędzy z konta na konto, lub proponuje założenie kilku kont bankowych i udostępnienie ich jest to oszustwo!
  3. Nikomu nie udostępniaj danych logowania do banku. Nie podawaj nikomu swojego loginu ani hasła do banku. Nie udostępniaj również numeru PESEL, loginu ani hasła do profilu zaufanego.
  4. Nie udostępniaj numeru karty płatniczej. Jeżeli ktoś prosi Cię o podanie numeru karty, aby przelać na nią środki to prawdopodobnie jest to oszustwo. Nie podawaj numeru karty ani kodu CVV, który znajduje się na odwrocie karty.
  5. Uważaj na promocje lub wyjątkowe okazje. W przypadku gdy znajdziesz lub otrzymasz atrakcyjną ofertę, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność. Coraz częściej oszuści oferują np. .tani wynajem mieszkań. Wymagają jednak przedpłaty lub przesłania skanu dokumentów. W rzeczywistości oferowane przez nich mieszkanie nie istnieje a przekazane dane posłużą celom przestępczym.
  6. Nie klikaj w linki z SMS-ów. Pamiętaj, że linki znajdujące się w wiadomościach SMS bardzo często prowadzą do fałszywych stron. Często znajduje się tam złośliwe oprogramowanie lub fałszywy panel płatności. Obie metody oszustwa powodują utratę pieniędzy.
  7. Sprawdzaj linki stron. Sprawdzaj adresy stron, na które wchodzisz z otrzymanych wiadomości sms lub e-mail. Często, pomimo tego, że adres wydaje się być poprawny, może on różnić się jednym znakiem. Najbezpieczniej jest samodzielnie wpisać adres strony, na którą chcesz wejść.
  8. Weryfikuj informacje. Dokładnie weryfikuj informacje i zachowaj ostrożność. Popularnym w Polsce oszustwem jest przejmowanie źle zabezpieczonych kont w mediach społecznościowych i wysyłanie do znajomych próśb o przelew.

 

Ulotka bądzmy pezpieczni w sieci

 

 

 

 

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 26.04.2022 r.

Nie daj się oszukać! Przeczytaj wskazówki i podziel się nimi ze znajomymi: Nie udostępniaj nieznanym osobom swoich danych ani dokumentów tożsamości. Oszuści często umieszczają w Internecie fałszywe ogłoszenia o pracę. Odpowiadasz na ogłoszenie? Nie załączaj skanu swoich dokumentów ani numeru PESEL. Nie musisz nic płacić chcąc zacząć pracować. Nie rób żadnych przelewów, w zamian za otrzymanie pracy lub jej obietnicę. Jeżeli ktoś oferuje Ci pracę polegającą na przesyłaniu pieniędzy z konta na konto, lub proponuje założenie kilku kont bankowych i udostępnienie ich jest to oszustwo! Nikomu nie udostępniaj danych logowania do banku. Nie podawaj nikomu swojego loginu ani hasła do banku. Nie udostępniaj również numeru PESEL, loginu ani hasła do profilu zaufanego. Nie udostępniaj numeru karty płatniczej. Jeżeli ktoś prosi Cię o podanie numeru karty, aby przelać na nią środki to prawdopodobnie jest to oszustwo. Nie podawaj numeru karty ani kodu CVV, który znajduje się na odwrocie karty. Uważaj na promocje lub wyjątkowe okazje. W przypadku gdy znajdziesz lub otrzymasz atrakcyjną ofertę, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność. Coraz częściej oszuści oferują np. .tani wynajem mieszkań. Wymagają jednak przedpłaty lub przesłania skanu dokumentów. W rzeczywistości oferowane przez nich mieszkanie nie istnieje a przekazane dane posłużą celom przestępczym. Nie klikaj w linki z SMS-ów. Pamiętaj, że linki znajdujące się w wiadomościach SMS bardzo często prowadzą do fałszywych stron. Często znajduje się tam złośliwe oprogramowanie lub fałszywy panel płatności. Obie metody oszustwa powodują utratę pieniędzy. Sprawdzaj linki stron. Sprawdzaj adresy stron, na które wchodzisz z otrzymanych wiadomości sms lub e-mail. Często, pomimo tego, że adres wydaje się być poprawny, może on różnić się jednym znakiem. Najbezpieczniej jest samodzielnie wpisać adres strony, na którą chcesz wejść. Weryfikuj informacje. Dokładnie weryfikuj informacje i zachowaj ostrożność. Popularnym w Polsce oszustwem jest przejmowanie źle zabezpieczonych kont w mediach społecznościowych i wysyłanie do znajomych próśb o przelew. Pliki do pobrania Pobierz plik Ulotka Bądzmy bezpieczni w sieci.pdf           Wprowadzenie: Marcin Janowiec 26.04.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe