Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 lipca
temperatura: 23°C
wiatr: 6,1 km/h
opady: 0,0 mm

Ambasador Chorwacji w Gręboszowie

Dr Andrea Bekić– Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, odwiedziła gminę Gręboszów w niedzielę, 6 listopada br. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. o godz. 14.00 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie. Eucharystii, w intencji żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, przewodniczył ks. prałat dr Ryszard Banach w koncelebrze ks. Wiesława Babiarza – proboszcza gręboszowskiej parafii. Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, przedstawiciele władzy samorządowej, mieszkańcy gminy Gręboszów oraz przybyli na tą uroczystość goście udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim. Tam też odbyły się główne uroczystości upamiętniające żołnierzy chorwackich poległych podczas I wojny światowej, a których szczątki przed laty spoczęły na cmentarzu w Ujściu Jezuickim.

Zaraz po odegraniu hymnów Chorwacji i Polski głos zabrała Krystyna Świętek – Wójt Gminy Gręboszów. Powitała ona chorwacką delegację, na czele z dr Andreą Bekić – Ambasador, przybyłych gości oraz mieszkańców gminy Gręboszów. Przybliżyła również historię żołnierzy, których szczątki spoczywają na tym cmentarzu.

„Szanowni Państwo, spotykamy się po raz kolejny w tym historycznym miejscu, jakim jest cmentarz wojenny nr 251. To tutaj, co rok przybywają mieszkańcy parafii Gręboszów, szczególnie mieszkańcy Ujścia Jezuickiego, aby w modlitwie i refleksji uczcić pamięć spoczywających na tym cmentarzu około 130-stu chorwackich żołnierzy, poległych podczas pierwszej wojny światowej. To dla nas ogromny zaszczyt, że dzisiejsze spotkanie po raz drugi ma charakter międzynarodowy, oraz odbywa się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego. (...) 28 lipca br. minęła 102-ga rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej, wojny, która dotknęła 33 kraje, wojny, w której poległo około 8,5 miliona żołnierzy, ponad 21 milionów zostało rannych, ponad 7,5 miliona żołnierzy uważa się za zaginionych. Źródła historyczne nie podają precyzyjnych danych, ale szacuje się, że podczas pierwszej wojny światowej zabito około 6 milionów ludności cywilnej. Ta wojna ma przydomek „światowa”, ale najokrutniej okaleczyła Europę. Miejsce, w którym się znajdujemy, to mogiły Chorwackich żołnierzy, walczących w szeregach armii austrowęgierskiej, podczas tego światowego konfliktu. To ponad 100 ofiar spoczywających w Ujściu Jezuickim, a wiemy, że oprócz nich na terenie naszej ojczyzny straciło życie wiele tysięcy Chorwatów. Przypomnę, że w tym konflikcie zbrojnym na wielu frontach w armiach zaborczych zginęło około 400 tys. Polaków. Żołnierze, których mogiły znajdują się tutaj, na naszej gminie, walczyli, jak wielu w tamtym czasie w interesie obcych mocarstw oraz na obcej ziemi. Ze strony Republiki Chorwacji, oraz nas Polaków, należą im się: cześć, pamięć, szacunek, a także symbole państwowe, jakimi są hymn oraz chorwacka flaga. Obecność Pani Ambasador na terenie naszej gminy, daje dowód wielkiego patriotyzmu i szacunku Pani, dla wartości narodowych i historycznych Republiki Chorwacji. Pani podziękowania, skierowane przed dwoma laty dla mieszkańców Gręboszowa i Ujścia Jezuickiego świadczą o tym, że jesteśmy wspólnie solidarni i powiązani ze sobą, pamiętając o wielu tragicznych wydarzeniach, które spotkały nasze ojczyzny w minionym stuleciu.

Ponadto podziękowała wszystkim za obecność, która jest wyrazem pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych. Podkreśliła ile bólu i cierpienia niosą za sobą wojny, życząc młodym pokoleniom, aby te, nie musiały nigdy w nich uczestniczyć: „Życzę, aby młodzi ludzie, tak z Republiki Chorwacji, jak i z Polski oraz wielu innych krajów nie przeżywali tego, co niesie za sobą każdy konflikt zbrojny”.

Po przemówieniu Pani Wójt Krystyny Świętek, delegacje obu krajów złożyły symboliczne wieńce i wiązanki na mogiłach poległych.

            Wśród przemawiających w tym dniu znalazła się również Dr Andrea Bekić – Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. W swoim wystąpieniu m. in.: wyraziła swoją wdzięczność dla wszystkich mieszkańców naszej gminy za pamięć i opiekę nad cmentarzem wojennym na którym spoczywają jej rodacy: „Drodzy polscy przyjaciele, proszę mi pozwolić, że wszystkim państwu najserdeczniej podziękuję za przybycie tutaj, na cmentarz wojskowy w Ujściu Jezuickim, gdzie zebraliśmy się, żeby wspólnie wspominać wszystkie tragiczne ofiary I wojny światowej i pomodlić się za ich dusze, a także za przyszłość bez konfliktów i wojen.(…) Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim, poza żołnierzami innych narodowości, pochowani są żołnierze 31 batalionu Strzelców Polowych z Zagrzebia, z których zidentyfikowano 133 osoby. Na ich ślad pomogli nam trafić chorwaccy badacze i Zastępca Dyrektora do Spraw Naukowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Poza tym miejscem, szczątki chorwackich żołnierzy rozsiane są na terenie całej południowowschodniej Polski, ale cmentarz w Ujściu Jezuickim uważamy za miejsce symboliczne. Większość naszych żołnierzy poległa podczas walk w 1915 roku. Tutaj znaleźli spoczynek pozostawiwszy swoje rodziny i ojczyznę, której nie wolno zapomnieć o swych synach. Dlatego my dzisiaj ich wspominamy i oddajemy cześć ich ofierze, modlimy się za nich i za ich przeciwników. A Państwu, mieszkańcom gminy Gręboszów i Ujścia Jezuickiego dziękuję, że wspólnie z polskimi władzami opiekują się państwo tymi grobami z troską i uczuciem. Widzę to, głęboko odczuwam i myślę, że jeżeli cokolwiek dobrego mogło wyniknąć z wojennej tragedii przed stu laty na terenie tego pięknego miejsca - to jest to przyjaźń, którą Chorwaci i Polacy, i wy i my, budujemy poznając naszą historię, ale także poprzez osobiste kontakty dzisiaj, tutaj.”

Ponadto w tym dniu głos zabierali: dr Ivica Pančić – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zagrzebia, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Wiesław Krajewski - poseł na sejm RP.

Spotkanie na cmentarzu w Ujściu Jezuickim odbyło się już po raz drugi. Pierwsze miało miejsce 2 listopada 2014 roku. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, dr Andrea Bekić wraz z małżonkiem Darko Berkiciem, dr Ivica Pančić – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zagrzebia ds. Uczczenia 100 Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, Prof. dr Jevgenij Paščenko – wykładowca na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu, Płk rezerwy Walentino Rajković – Stowarzyszenie Chorwackich Inwalidów Wojennych Wojny Domowej, Płk rezerwy Nikola Tominac – Stowarzyszenie 1914-1918, płk. rezerwy Dragan Umičević – International Police Association, komandor Andrija Ljulj – Attasze Wojskowy Republiki Chorwacji, Wiesław Krajewski - poseł na sejm RP, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Bogdana Bigos – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Szpunar – Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Janusza Kozioł - Zastępcę Dyrektora ds. Naukowych, ks. prałat dr Ryszard Banach, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Jerzy Misterka - dyrektor Zespołu Szkół w Gręboszowie, Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz, nauczyciele i młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Gręboszów.

Wartę honorową pełniła delegacja 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 10.11.2016 r.

Dr Andrea Bekić– Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, odwiedziła gminę Gręboszów w niedzielę, 6 listopada br. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. o godz. 14.00 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie. Eucharystii, w intencji żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, przewodniczył ks. prałat dr Ryszard Banach w koncelebrze ks. Wiesława Babiarza – proboszcza gręboszowskiej parafii. Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, przedstawiciele władzy samorządowej, mieszkańcy gminy Gręboszów oraz przybyli na tą uroczystość goście udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim. Tam też odbyły się główne uroczystości upamiętniające żołnierzy chorwackich poległych podczas I wojny światowej, a których szczątki przed laty spoczęły na cmentarzu w Ujściu Jezuickim. Zaraz po odegraniu hymnów Chorwacji i Polski głos zabrała Krystyna Świętek – Wójt Gminy Gręboszów. Powitała ona chorwacką delegację, na czele z dr Andreą Bekić – Ambasador, przybyłych gości oraz mieszkańców gminy Gręboszów. Przybliżyła również historię żołnierzy, których szczątki spoczywają na tym cmentarzu. „Szanowni Państwo, spotykamy się po raz kolejny w tym historycznym miejscu, jakim jest cmentarz wojenny nr 251. To tutaj, co rok przybywają mieszkańcy parafii Gręboszów, szczególnie mieszkańcy Ujścia Jezuickiego, aby w modlitwie i refleksji uczcić pamięć spoczywających na tym cmentarzu około 130-stu chorwackich żołnierzy, poległych podczas pierwszej wojny światowej. To dla nas ogromny zaszczyt, że dzisiejsze spotkanie po raz drugi ma charakter międzynarodowy, oraz odbywa się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego. (...) 28 lipca br. minęła 102-ga rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej, wojny, która dotknęła 33 kraje, wojny, w której poległo około 8,5 miliona żołnierzy, ponad 21 milionów zostało rannych, ponad 7,5 miliona żołnierzy uważa się za zaginionych. Źródła historyczne nie podają precyzyjnych danych, ale szacuje się, że podczas pierwszej wojny światowej zabito około 6 milionów ludności cywilnej. Ta wojna ma przydomek „światowa”, ale najokrutniej okaleczyła Europę. Miejsce, w którym się znajdujemy, to mogiły Chorwackich żołnierzy, walczących w szeregach armii austrowęgierskiej, podczas tego światowego konfliktu. To ponad 100 ofiar spoczywających w Ujściu Jezuickim, a wiemy, że oprócz nich na terenie naszej ojczyzny straciło życie wiele tysięcy Chorwatów. Przypomnę, że w tym konflikcie zbrojnym na wielu frontach w armiach zaborczych zginęło około 400 tys. Polaków. Żołnierze, których mogiły znajdują się tutaj, na naszej gminie, walczyli, jak wielu w tamtym czasie w interesie obcych mocarstw oraz na obcej ziemi. Ze strony Republiki Chorwacji, oraz nas Polaków, należą im się: cześć, pamięć, szacunek, a także symbole państwowe, jakimi są hymn oraz chorwacka flaga. Obecność Pani Ambasador na terenie naszej gminy, daje dowód wielkiego patriotyzmu i szacunku Pani, dla wartości narodowych i historycznych Republiki Chorwacji. Pani podziękowania, skierowane przed dwoma laty dla mieszkańców Gręboszowa i Ujścia Jezuickiego świadczą o tym, że jesteśmy wspólnie solidarni i powiązani ze sobą, pamiętając o wielu tragicznych wydarzeniach, które spotkały nasze ojczyzny w minionym stuleciu. Ponadto podziękowała wszystkim za obecność, która jest wyrazem pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych. Podkreśliła ile bólu i cierpienia niosą za sobą wojny, życząc młodym pokoleniom, aby te, nie musiały nigdy w nich uczestniczyć: „Życzę, aby młodzi ludzie, tak z Republiki Chorwacji, jak i z Polski oraz wielu innych krajów nie przeżywali tego, co niesie za sobą każdy konflikt zbrojny”. Po przemówieniu Pani Wójt Krystyny Świętek, delegacje obu krajów złożyły symboliczne wieńce i wiązanki na mogiłach poległych.             Wśród przemawiających w tym dniu znalazła się również Dr Andrea Bekić – Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. W swoim wystąpieniu m. in.: wyraziła swoją wdzięczność dla wszystkich mieszkańców naszej gminy za pamięć i opiekę nad cmentarzem wojennym na którym spoczywają jej rodacy: „Drodzy polscy przyjaciele, proszę mi pozwolić, że wszystkim państwu najserdeczniej podziękuję za przybycie tutaj, na cmentarz wojskowy w Ujściu Jezuickim, gdzie zebraliśmy się, żeby wspólnie wspominać wszystkie tragiczne ofiary I wojny światowej i pomodlić się za ich dusze, a także za przyszłość bez konfliktów i wojen.(…) Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim, poza żołnierzami innych narodowości, pochowani są żołnierze 31 batalionu Strzelców Polowych z Zagrzebia, z których zidentyfikowano 133 osoby. Na ich ślad pomogli nam trafić chorwaccy badacze i Zastępca Dyrektora do Spraw Naukowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Poza tym miejscem, szczątki chorwackich żołnierzy rozsiane są na terenie całej południowowschodniej Polski, ale cmentarz w Ujściu Jezuickim uważamy za miejsce symboliczne. Większość naszych żołnierzy poległa podczas walk w 1915 roku. Tutaj znaleźli spoczynek pozostawiwszy swoje rodziny i ojczyznę, której nie wolno zapomnieć o swych synach. Dlatego my dzisiaj ich wspominamy i oddajemy cześć ich ofierze, modlimy się za nich i za ich przeciwników. A Państwu, mieszkańcom gminy Gręboszów i Ujścia Jezuickiego dziękuję, że wspólnie z polskimi władzami opiekują się państwo tymi grobami z troską i uczuciem. Widzę to, głęboko odczuwam i myślę, że jeżeli cokolwiek dobrego mogło wyniknąć z wojennej tragedii przed stu laty na terenie tego pięknego miejsca - to jest to przyjaźń, którą Chorwaci i Polacy, i wy i my, budujemy poznając naszą historię, ale także poprzez osobiste kontakty dzisiaj, tutaj.” Ponadto w tym dniu głos zabierali: dr Ivica Pančić – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zagrzebia, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Wiesław Krajewski - poseł na sejm RP. Spotkanie na cmentarzu w Ujściu Jezuickim odbyło się już po raz drugi. Pierwsze miało miejsce 2 listopada 2014 roku. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, dr Andrea Bekić wraz z małżonkiem Darko Berkiciem, dr Ivica Pančić – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zagrzebia ds. Uczczenia 100 Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, Prof. dr Jevgenij Paščenko – wykładowca na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu, Płk rezerwy Walentino Rajković – Stowarzyszenie Chorwackich Inwalidów Wojennych Wojny Domowej, Płk rezerwy Nikola Tominac – Stowarzyszenie 1914-1918, płk. rezerwy Dragan Umičević – International Police Association, komandor Andrija Ljulj – Attasze Wojskowy Republiki Chorwacji, Wiesław Krajewski - poseł na sejm RP, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Bogdana Bigos – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Szpunar – Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Janusza Kozioł - Zastępcę Dyrektora ds. Naukowych, ks. prałat dr Ryszard Banach, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Jerzy Misterka - dyrektor Zespołu Szkół w Gręboszowie, Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz, nauczyciele i młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Gręboszów. Wartę honorową pełniła delegacja 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.     Zdjęcia z wydarzenia               Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 10.11.2016 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe