Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
8 czerwca
temperatura: 16°C
wiatr: 13,8 km/h
opady: 0,0 mm

Bezpieczna Małopolska: nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Borusowa

Nowoczesne wozy wyposażone w autopompy, wyciągarki i specjalistyczny sprzęt ratowniczy trafiły do jednostek OSP z całej Małopolski. Będą wspierać strażaków m.in. podczas pożarów, wypadków drogowych i usuwania skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zakup pojazdów o wartości ponad 24 mln zł został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027. Małopolska wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców i strażaków. W poniedziałek, 18 maja 2026 roku, w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie 23 nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego województwa. Gminę Gręboszów reprezentował Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil oraz druhowie z OSP Borusowa, w wydarzeniu uczestniczyli: parlamentarzyści: Urszula Rusecka, Anna Paluch, Łukasz Kmita, Edward Siarka, marszałek Łukasz Smółka, wicemarszałkowie: Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, wiceprzewodniczący Sejmiku: Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch, radni województwa: Grzegorz Biedroń, Piotr Ćwik, Piotr Dziurdzia, Jerzy Fedorowicz, Józef Gawron, Lidia Gądek, Grzegorz Małodobry, Michał Słowik i Małgorzata Szostak, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Sekretarz Województwa Małopolskiego Wojciech Pałka.

Nowoczesne pojazdy trafiły do strażaków w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna – Etap II”, realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027.

Nowe samochody pomogą strażakom jeszcze szybciej i skuteczniej reagować podczas pożarów, wypadków drogowych, powodzi czy usuwania skutków wichur. Wozy wyposażono m.in. w napęd 4x4, autopompy, wyciągarki, maszty oświetleniowe oraz sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych. Do jednostek trafiło 19 pojazdów firmy Moto-Truck na podwoziu Renault oraz 4 samochody firmy Bocar na podwoziu Volvo.

Projekt „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna – Etap II” jest kontynuacją wcześniejszego programu wsparcia dla OSP i objął gminy, które wcześniej znalazły się na liście rezerwowej. Dzięki temu nowe wozy otrzymały kolejne jednostki z całej Małopolski – zarówno należące już do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jak i te przygotowujące się do włączenia do systemu.

Spośród tych 23 jednostek 10 działa już w KSRG, a 13 dzięki nowemu sprzętowi będzie mogło spełnić wymagane standardy. Samochody trafiły do strażaków, m.in. z Borusowej.

Łączna wartość projektu przekroczyła 24 mln zł, z czego ponad 15,6 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, natomiast ponad 8,3 mln zł to wkład własny małopolskich gmin. „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna” to jeden z największych programów wsparcia dla OSP. W ramach jego dwóch etapów do małopolskich jednostek trafi łącznie 86 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Wartość Projektu – Gmina Gręboszów: 1 038 120,00 PLN

Dofinansowanie UE (65%): 674 778,00 PLN

Wkład własny Gminy (35%): 363 342,00 PLN

Loga projektowe

Tablica informacyjna

 

 

 

Opracowanie: Józef Woźniak, Urząd Marszałkowski

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 19.05.2026 r.

Nowoczesne wozy wyposażone w autopompy, wyciągarki i specjalistyczny sprzęt ratowniczy trafiły do jednostek OSP z całej Małopolski. Będą wspierać strażaków m.in. podczas pożarów, wypadków drogowych i usuwania skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zakup pojazdów o wartości ponad 24 mln zł został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027. Małopolska wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców i strażaków. W poniedziałek, 18 maja 2026 roku, w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie 23 nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego województwa. Gminę Gręboszów reprezentował Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil oraz druhowie z OSP Borusowa, w wydarzeniu uczestniczyli: parlamentarzyści: Urszula Rusecka, Anna Paluch, Łukasz Kmita, Edward Siarka, marszałek Łukasz Smółka, wicemarszałkowie: Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, wiceprzewodniczący Sejmiku: Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch, radni województwa: Grzegorz Biedroń, Piotr Ćwik, Piotr Dziurdzia, Jerzy Fedorowicz, Józef Gawron, Lidia Gądek, Grzegorz Małodobry, Michał Słowik i Małgorzata Szostak, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Sekretarz Województwa Małopolskiego Wojciech Pałka. Nowoczesne pojazdy trafiły do strażaków w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna – Etap II”, realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027. Nowe samochody pomogą strażakom jeszcze szybciej i skuteczniej reagować podczas pożarów, wypadków drogowych, powodzi czy usuwania skutków wichur. Wozy wyposażono m.in. w napęd 4x4, autopompy, wyciągarki, maszty oświetleniowe oraz sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych. Do jednostek trafiło 19 pojazdów firmy Moto-Truck na podwoziu Renault oraz 4 samochody firmy Bocar na podwoziu Volvo. Projekt „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna – Etap II” jest kontynuacją wcześniejszego programu wsparcia dla OSP i objął gminy, które wcześniej znalazły się na liście rezerwowej. Dzięki temu nowe wozy otrzymały kolejne jednostki z całej Małopolski – zarówno należące już do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jak i te przygotowujące się do włączenia do systemu. Spośród tych 23 jednostek 10 działa już w KSRG, a 13 dzięki nowemu sprzętowi będzie mogło spełnić wymagane standardy. Samochody trafiły do strażaków, m.in. z Borusowej. Łączna wartość projektu przekroczyła 24 mln zł, z czego ponad 15,6 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, natomiast ponad 8,3 mln zł to wkład własny małopolskich gmin. „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna” to jeden z największych programów wsparcia dla OSP. W ramach jego dwóch etapów do małopolskich jednostek trafi łącznie 86 nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Wartość Projektu – Gmina Gręboszów: 1 038 120,00 PLN Dofinansowanie UE (65%): 674 778,00 PLN Wkład własny Gminy (35%): 363 342,00 PLN Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Józef Woźniak, Urząd Marszałkowski Wprowadzenie: Marcin Janowiec 19.05.2026 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe