Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Thursday
30 marca
temperatura: 8°C
wiatr: 17,7 km/h
opady: 0,0 mm

Dożynkowe Świętowanie w Szczucinie

Odbywające się już po raz siódmy Święto Powiśla Dąbrowskiego w tym roku gościło w gminie Szczucin. W niedzielę, 30 sierpnia br. na terenie Placu Targowego w Szczucinie mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w dorocznych dożynkach powiatowych i targach gospodarczych gmin powiśla dąbrowskiego, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było w tym roku. Pomimo dużego upału liczne grono mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości postanowiło ten dzień spędzić na wspólnym świętowaniu. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. polową w intencji rolników. Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa dokonano uroczystego poświęcenia przyniesionych wieńców żniwnych.

Trzeba przyznać, że w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego atrakcji na pewno nie zabrakło. Tradycyjnie w ramach powiatowych dożynek odbyły się konkursy: wieńca żniwnego (w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny) oraz jego ośpiewania, zaś w ramach targów gospodarczych oceniano stoiska wystawiennicze przedsiębiorstw działających na terenie powiatu. Ponadto na głównej scenie można było również zobaczyć prezentację dorobku artystycznego poszczególnych gmin naszego powiatu oraz podziwiać stoiska wystawiennicze przygotowane przez poszczególne samorządy.

Stoisko gminy Gręboszów ozdabiały m.in.: serwety i piękny obraz o tematyce dożynkowej - wykonane haftem krzyżykowym, richellie oraz zdobienia szkła metodą decoupage - autorstwa Pani Agnieszki Motyka. Uroku dodawały także „szydełkowe cuda” (serwety, firanki, bieżniki), które wyszły z pod rąk Pani Grażyny Wytrwał. Płótna olejne autorstwa Pana Roberta Kuty po raz kolejny wzbogacały zawartość stoiska. Pomiędzy różnorodnymi płodami rolnymi (owocami, warzywami), wiązkami zbóż,  można było zobaczyć zdjęcia Gręboszowa z lotu ptaka, zdjęcia folkloru lokalnego, a także foldery, pocztówki oraz kwartalnik „Gazeta Gręboszowska” – jako materiały reklamujące naszą gminę. Ponadto można było degustować ciasta drożdżowe (z serem, jabłkami oraz śliwkami), szarlotki, placki z blachy tzw. „trzaskacze” z masełkiem domowym, biały ser – wykonane przez Panią Halinę Koziara z Woli Gręboszowskiej. Nie zabrakło również kruchych ciasteczek oraz owoców i warzyw przygotowanych przez Panią Joannę Cabaj. Cała zawartość stołu cieszyła się dużym powodzeniem wśród osób częstujących się podczas tegorocznych dożynek.

Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież naszej gminy, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dziubla, Ewelina Rumas, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Maria Łata, Wiktoria Świętek, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Jakub Czuj, Bartek Bigos, Mateusz Klucz, Jakub Skowron. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Występ grupy wieńcowej bardzo spodobał się publiczności i komisji jury, która przyznała  mu pierwsze miejsce. Zespół choreograficznie i wokalnie przygotowała pani Emilia Misterka, nauczyciel Zespołu Szkół w Gręboszowie.

W części dotyczącej prezentacji dorobku artystycznego gmin wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Impresjon”, działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie w składzie: Katarzyna Lizak, Sylwia Gaweł, Adrian Kaczówka oraz Marek Ciepiela, grający na instrumentach klawiszowych.

Bardzo okazale i pięknie prezentował się wieniec żniwny, który reprezentował naszą gminę podczas powiatowych dożynek, Wieniec tradycyjny został wykonany przez Joannę Cabaj i Sabinę Koziara.

Warto również wspomnieć, że Józef Karaś i Bogdan Wytrwał, rolnicy z gminy Gręboszów otrzymali okolicznościowe medale „ Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas dożynek wręczono również "Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej" nadane przez Ministra Gospodarki, które otrzymało 12 przedsiębiorców z powiatu dąbrowskiego, w tym Jan Kowal „SĘKPOL” z Gręboszowa.

 Organizatorem tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, zaś gospodarzami: Tadeusz Kwiatkowski - Starosta Dąbrowskioraz Andrzej Gorzkowicz - Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin.

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.09.2015 r.

Odbywające się już po raz siódmy Święto Powiśla Dąbrowskiego w tym roku gościło w gminie Szczucin. W niedzielę, 30 sierpnia br. na terenie Placu Targowego w Szczucinie mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w dorocznych dożynkach powiatowych i targach gospodarczych gmin powiśla dąbrowskiego, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było w tym roku. Pomimo dużego upału liczne grono mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości postanowiło ten dzień spędzić na wspólnym świętowaniu. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. polową w intencji rolników. Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa dokonano uroczystego poświęcenia przyniesionych wieńców żniwnych. Trzeba przyznać, że w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego atrakcji na pewno nie zabrakło. Tradycyjnie w ramach powiatowych dożynek odbyły się konkursy: wieńca żniwnego (w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny) oraz jego ośpiewania, zaś w ramach targów gospodarczych oceniano stoiska wystawiennicze przedsiębiorstw działających na terenie powiatu. Ponadto na głównej scenie można było również zobaczyć prezentację dorobku artystycznego poszczególnych gmin naszego powiatu oraz podziwiać stoiska wystawiennicze przygotowane przez poszczególne samorządy. Stoisko gminy Gręboszów ozdabiały m.in.: serwety i piękny obraz o tematyce dożynkowej - wykonane haftem krzyżykowym, richellie oraz zdobienia szkła metodą decoupage - autorstwa Pani Agnieszki Motyka. Uroku dodawały także „szydełkowe cuda” (serwety, firanki, bieżniki), które wyszły z pod rąk Pani Grażyny Wytrwał. Płótna olejne autorstwa Pana Roberta Kuty po raz kolejny wzbogacały zawartość stoiska. Pomiędzy różnorodnymi płodami rolnymi (owocami, warzywami), wiązkami zbóż,  można było zobaczyć zdjęcia Gręboszowa z lotu ptaka, zdjęcia folkloru lokalnego, a także foldery, pocztówki oraz kwartalnik „Gazeta Gręboszowska” – jako materiały reklamujące naszą gminę. Ponadto można było degustować ciasta drożdżowe (z serem, jabłkami oraz śliwkami), szarlotki, placki z blachy tzw. „trzaskacze” z masełkiem domowym, biały ser – wykonane przez Panią Halinę Koziara z Woli Gręboszowskiej. Nie zabrakło również kruchych ciasteczek oraz owoców i warzyw przygotowanych przez Panią Joannę Cabaj. Cała zawartość stołu cieszyła się dużym powodzeniem wśród osób częstujących się podczas tegorocznych dożynek. Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież naszej gminy, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dziubla, Ewelina Rumas, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Maria Łata, Wiktoria Świętek, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Jakub Czuj, Bartek Bigos, Mateusz Klucz, Jakub Skowron. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Występ grupy wieńcowej bardzo spodobał się publiczności i komisji jury, która przyznała  mu pierwsze miejsce. Zespół choreograficznie i wokalnie przygotowała pani Emilia Misterka, nauczyciel Zespołu Szkół w Gręboszowie. W części dotyczącej prezentacji dorobku artystycznego gmin wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Impresjon”, działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie w składzie: Katarzyna Lizak, Sylwia Gaweł, Adrian Kaczówka oraz Marek Ciepiela, grający na instrumentach klawiszowych. Bardzo okazale i pięknie prezentował się wieniec żniwny, który reprezentował naszą gminę podczas powiatowych dożynek, Wieniec tradycyjny został wykonany przez Joannę Cabaj i Sabinę Koziara. Warto również wspomnieć, że Józef Karaś i Bogdan Wytrwał, rolnicy z gminy Gręboszów otrzymali okolicznościowe medale „ Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas dożynek wręczono również "Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej" nadane przez Ministra Gospodarki, które otrzymało 12 przedsiębiorców z powiatu dąbrowskiego, w tym Jan Kowal „SĘKPOL” z Gręboszowa.  Organizatorem tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, zaś gospodarzami: Tadeusz Kwiatkowski - Starosta Dąbrowskioraz Andrzej Gorzkowicz - Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.09.2015 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe