Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Wednesday
7 czerwca
temperatura: 19°C
wiatr: 10,0 km/h
opady: 0,0 mm

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" - wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

W tym roku przypada 330 rocznica zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem.

Jubileusz jest okazją do odszukania śladów związanych z odsieczą wiedeńską i postacią króla tj. „drzew Sobieskiego" lub pozostałości po nich, które Polacy sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach.

Odsiecz wiedeńska, czyli wyprawa wojenna króla Jana III Sobieskiego z 1683 r., została zorganizowana w celu obrony oblężonego przez Turków Wiednia. Bitwa pod Wiedniem rozegrała się 12 września 1683 r. i zakończyła zwycięstwem Jana III Sobieskiego. W ten sposób została zatrzymana turecka ekspansja na Europę, a Rzeczpospolita zyskała sobie sławę „obrońcy Europy" i „przedmurza chrześcijaństwa".
 
Akcję „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. wszakże „drzewa Sobieskiego" są wspólnym dobrem narodowym.
 
Założenia akcji:
 
Czas trwania akcji
1 lipca - 31 sierpnia 2013 r.
 
Zgłoszenia
Zgłoszenia będą zbierane do 2 września 2013 r.
Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy tj. przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej, a także uzasadnić zgłoszenie.
 
Kampania „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" jest początkiem działań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na rzecz otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii, czyli drzew które miały, mają lub otrzymają status pomników przyrody. Sędziwe drzewa są nie tylko polską dumą ale także elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia.

Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" zostanie wybranych 10, które jako pierwsze otrzymają status „Drzewa Weterana".
 
files/pliki/aktualnosci/2013/07lipiec/Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz debom, lipom i innym drzewom/drzewa-Sobieskiego-Na-odsiecz_plakat.jpg
 
 
Wprowadzenie: M. Janowiec 22.07.2013 r.
W tym roku przypada 330 rocznica zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Jubileusz jest okazją do odszukania śladów związanych z odsieczą wiedeńską i postacią króla tj. „drzew Sobieskiego" lub pozostałości po nich, które Polacy sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach. Odsiecz wiedeńska, czyli wyprawa wojenna króla Jana III Sobieskiego z 1683 r., została zorganizowana w celu obrony oblężonego przez Turków Wiednia. Bitwa pod Wiedniem rozegrała się 12 września 1683 r. i zakończyła zwycięstwem Jana III Sobieskiego. W ten sposób została zatrzymana turecka ekspansja na Europę, a Rzeczpospolita zyskała sobie sławę „obrońcy Europy" i „przedmurza chrześcijaństwa".   Akcję „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. wszakże „drzewa Sobieskiego" są wspólnym dobrem narodowym.   Założenia akcji:   Czas trwania akcji1 lipca - 31 sierpnia 2013 r.   ZgłoszeniaZgłoszenia będą zbierane do 2 września 2013 r. Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy tj. przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej, a także uzasadnić zgłoszenie.   Kampania „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" jest początkiem działań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na rzecz otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii, czyli drzew które miały, mają lub otrzymają status pomników przyrody. Sędziwe drzewa są nie tylko polską dumą ale także elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia.Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" zostanie wybranych 10, które jako pierwsze otrzymają status „Drzewa Weterana".       Wprowadzenie: M. Janowiec 22.07.2013 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe