Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
środa
23 czerwca
temperatura: 21°C
wiatr: 10,2 km/h
opady: 0,0 mm

DZIEŃ KOBIET W GMINIE GRĘBOSZÓW

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony był w naszej gminie w sposób wyjątkowy. Z inicjatywy Wójta Gminy Gręboszów Krystyny Świętek oraz Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Dymona zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie dla seniorek z terenu gminy Gręboszów. Odbyło się ono 9 marca br. na hali sportowej w Zespole Szkół w Gręboszowie. Zaproszone Panie zostały uroczyście powitane przez Krystynę Świętek, która na początku przypomniała genezę tego wyjątkowe święta, ustanowionego w 1910 roku. Podkreśliła również jak ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie odgrywa kobieta. Nawiązała także do nauki głoszonej przez świętego Jana Pawła II nazywanego „apostołem geniuszu kobiety”, który „był świadomy wielkiej godności kobiety. Zrewolucjonizował wręcz spojrzenie Kościoła na kobietę. W przedsoborowej wizji Kościoła, pojmowanego zbyt legalistycznie i urzędowo, o kobiecie wręcz bano się mówić w wielu kręgach. Tymczasem Papież Polak poświęcił kobiecie odrębne dokumenty, ukazując zupełnie nowatorskie spojrzenie na rolę kobiet w Kościele i świecie. Patrzył na każdą kobietę przez pryzmat Maryi, którą nazywał najpełniejszym arcydziełem kobiecości. W liście do kobiet ogłoszonym 10 lipca 1995 roku, w związku z międzynarodową konferencją ONZ, wyraża duży szacunek dla kobiet. Zwraca się do nas, jako matek, małżonek, córek, sióstr – dziękując nam za wszystko, zawierzając Bogu w modlitwie kobiecość, która stanowi w różnych formach podstawowe dziedzictwo ludzkości i Kościoła.” Na koniec Pani Wójt złożyła życzenia wszystkim Paniom. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który również dołączył się do życzeń składanych w tym dniu wszystkim solenizantkom: „Z okazji Dnia Kobiet wszystkim przybyłym Paniom, a także pozostałym mieszkankom Gminy Gręboszów, w imieniu własnym oraz samorządu składam bukiet najserdeczniejszych życzeń. Życzę Wam zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Aby uśmiech bezustannie rozpromieniał Wasze twarze, a życiowa mądrość dawała siłę i determinację w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Niech zawsze sprzyja Wam szczęście, któremu towarzyszyć będzie miłość i szacunek bliskich. Drogie Panie! Wszystkiego najlepszego w Waszym dniu oraz we wszystkie pozostałe dni w roku.”

W tym dniu wszystkie Panie, które były obecne na tym wyjątkowym spotkaniu mogły liczyć na wiele atrakcji i niespodzianek. Młodzież szkolna, przygotowana przez Panią Emilię Misterka, zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowała szereg scenek przeplatanych piosenkami odnoszącymi się do różnego postrzegania roli kobiet w społeczeństwie, jak równie ich relacji z mężczyznami. Ponadto o dobry nastrój seniorek zadbali również Łukasz Koszyk i Romuald Gębala z Tarnowa, którzy w humorystyczny sposób umilali czas wszystkim Paniom prezentując wiele anegdot, jak i animując czas wolny angażując seniorki do różnych kreatywnych zabaw. Ponadto Panie mogły liczyć na słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkanek gminy Gręboszów, które licznie odpowiedziały na zaproszenie samorządu i w murach Zespołu Szkół wspólnie świętowały swoje święto. Przy organizacji imprezy pomagali: nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Gręboszowie, pracownicy Urzędu Gminy oraz Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.03.2015 r.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony był w naszej gminie w sposób wyjątkowy. Z inicjatywy Wójta Gminy Gręboszów Krystyny Świętek oraz Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Dymona zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie dla seniorek z terenu gminy Gręboszów. Odbyło się ono 9 marca br. na hali sportowej w Zespole Szkół w Gręboszowie. Zaproszone Panie zostały uroczyście powitane przez Krystynę Świętek, która na początku przypomniała genezę tego wyjątkowe święta, ustanowionego w 1910 roku. Podkreśliła również jak ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie odgrywa kobieta. Nawiązała także do nauki głoszonej przez świętego Jana Pawła II nazywanego „apostołem geniuszu kobiety”, który „był świadomy wielkiej godności kobiety. Zrewolucjonizował wręcz spojrzenie Kościoła na kobietę. W przedsoborowej wizji Kościoła, pojmowanego zbyt legalistycznie i urzędowo, o kobiecie wręcz bano się mówić w wielu kręgach. Tymczasem Papież Polak poświęcił kobiecie odrębne dokumenty, ukazując zupełnie nowatorskie spojrzenie na rolę kobiet w Kościele i świecie. Patrzył na każdą kobietę przez pryzmat Maryi, którą nazywał najpełniejszym arcydziełem kobiecości. W liście do kobiet ogłoszonym 10 lipca 1995 roku, w związku z międzynarodową konferencją ONZ, wyraża duży szacunek dla kobiet. Zwraca się do nas, jako matek, małżonek, córek, sióstr – dziękując nam za wszystko, zawierzając Bogu w modlitwie kobiecość, która stanowi w różnych formach podstawowe dziedzictwo ludzkości i Kościoła.” Na koniec Pani Wójt złożyła życzenia wszystkim Paniom. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który również dołączył się do życzeń składanych w tym dniu wszystkim solenizantkom: „Z okazji Dnia Kobiet wszystkim przybyłym Paniom, a także pozostałym mieszkankom Gminy Gręboszów, w imieniu własnym oraz samorządu składam bukiet najserdeczniejszych życzeń. Życzę Wam zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Aby uśmiech bezustannie rozpromieniał Wasze twarze, a życiowa mądrość dawała siłę i determinację w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Niech zawsze sprzyja Wam szczęście, któremu towarzyszyć będzie miłość i szacunek bliskich. Drogie Panie! Wszystkiego najlepszego w Waszym dniu oraz we wszystkie pozostałe dni w roku.” W tym dniu wszystkie Panie, które były obecne na tym wyjątkowym spotkaniu mogły liczyć na wiele atrakcji i niespodzianek. Młodzież szkolna, przygotowana przez Panią Emilię Misterka, zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowała szereg scenek przeplatanych piosenkami odnoszącymi się do różnego postrzegania roli kobiet w społeczeństwie, jak równie ich relacji z mężczyznami. Ponadto o dobry nastrój seniorek zadbali również Łukasz Koszyk i Romuald Gębala z Tarnowa, którzy w humorystyczny sposób umilali czas wszystkim Paniom prezentując wiele anegdot, jak i animując czas wolny angażując seniorki do różnych kreatywnych zabaw. Ponadto Panie mogły liczyć na słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkanek gminy Gręboszów, które licznie odpowiedziały na zaproszenie samorządu i w murach Zespołu Szkół wspólnie świętowały swoje święto. Przy organizacji imprezy pomagali: nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Gręboszowie, pracownicy Urzędu Gminy oraz Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.03.2015 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe