Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 kwietnia
temperatura: 21°C
wiatr: 24,2 km/h
opady: 0,0 mm

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

W dniu 14 sierpnia 2020 r. Marek Mosio Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, w asyście Edyty Dąbroś Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Gręboszów oraz Zdzisława Koguta Zastępcy Wójta, w imieniu mieszkańców Gminy Gręboszów złożyli okolicznościowe wiązanki pod Pomnikiem dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz Pomnikiem mjr Henryka Sucharskiego.

Okolicznością do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy była setna rocznica Bitwy Warszawskiej, która stoczyła się w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku, pomiędzy Rosją Sowiecką i Polską.

Jednym z uczestników tych walk ustalających wschodnie granice odradzającej się Polski był mjr Henryk Sucharski który 19 lat później bohatersko stawił opór hitlerowskiemu najeźdcy. 

Bitwę Warszawską uznano za „18. przełomową bitwę w historii świata”. Była jednym z największych zwycięstw w dziejach Polski i stała się częścią legendy marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Zdzisław Kogut

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 18.08.2020 r.

W dniu 14 sierpnia 2020 r. Marek Mosio Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, w asyście Edyty Dąbroś Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Gręboszów oraz Zdzisława Koguta Zastępcy Wójta, w imieniu mieszkańców Gminy Gręboszów złożyli okolicznościowe wiązanki pod Pomnikiem dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz Pomnikiem mjr Henryka Sucharskiego. Okolicznością do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy była setna rocznica Bitwy Warszawskiej, która stoczyła się w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku, pomiędzy Rosją Sowiecką i Polską. Jednym z uczestników tych walk ustalających wschodnie granice odradzającej się Polski był mjr Henryk Sucharski który 19 lat później bohatersko stawił opór hitlerowskiemu najeźdcy.  Bitwę Warszawską uznano za „18. przełomową bitwę w historii świata”. Była jednym z największych zwycięstw w dziejach Polski i stała się częścią legendy marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia z wydarzenia               Opracowanie: Zdzisław Kogut Wprowadzenie: Marcin Janowiec 18.08.2020 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe