Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
8 czerwca
temperatura: 16°C
wiatr: 13,8 km/h
opady: 0,0 mm

Inauguracyjne posiedzenie Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP

W Pałacu Prezydenckim 31 marca 2026 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. Gremium doradcze zostało powołana przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego 02 marca 2026 roku podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach.

W spotkaniu uczestniczyli: zastępca Szefa KPRP Adam Andruszkiewicz oraz Doradcy Prezydenta RP Jarosław Margielski i Szymon Stachowiak.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie Rady przedstawili swoje doświadczenia w pracy samorządowej oraz przybliżyli kluczowe zagadnienia ważne dla reprezentowanych przez nich lokalnych społeczności. W składzie Rady zasiadają przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, dlatego ich perspektywa pozwala uzyskać przekrojowe spojrzenie na tematykę samorządu terytorialnego w Polsce.

Rada ma pełnić funkcję aktywnego organu konsultacyjno–doradczego Prezydenta RP, w szczególności poprzez opiniowanie projektów ustaw, przygotowywanie propozycji legislacyjnych, identyfikowanie najważniejszych wyzwań stojących przed jednostkami samorządowymi.

W trakcie spotkania wskazano kluczowe obszary, wymagające pilnych działań, w tym przede wszystkim system finansów jednostek samorządu terytorialnego, który niewątpliwie stanowi fundament funkcjonowania Polski samorządowej.

Rada przewiduje prace także w ramach zespołów roboczych, które zajmą się m.in. tematami: finansów samorządowych, oświaty, zagospodarowania przestrzennego, ochrony zdrowia, wyzwań demograficznych czy gospodarki odpadami.

Członkowie Rady podkreślali znaczenie pogłębionej debaty o sprawach samorządowych, prowadzonej przez ośrodek prezydencki i wyrażali nadzieję na wypracowanie wielu praktycznych rozwiązań na gruncie dobrych praktyk i dotychczasowych doświadczeń.

 

 

 

 

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 03.04.2026 r.

W Pałacu Prezydenckim 31 marca 2026 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. Gremium doradcze zostało powołana przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego 02 marca 2026 roku podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach. W spotkaniu uczestniczyli: zastępca Szefa KPRP Adam Andruszkiewicz oraz Doradcy Prezydenta RP Jarosław Margielski i Szymon Stachowiak. Podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie Rady przedstawili swoje doświadczenia w pracy samorządowej oraz przybliżyli kluczowe zagadnienia ważne dla reprezentowanych przez nich lokalnych społeczności. W składzie Rady zasiadają przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, dlatego ich perspektywa pozwala uzyskać przekrojowe spojrzenie na tematykę samorządu terytorialnego w Polsce. Rada ma pełnić funkcję aktywnego organu konsultacyjno–doradczego Prezydenta RP, w szczególności poprzez opiniowanie projektów ustaw, przygotowywanie propozycji legislacyjnych, identyfikowanie najważniejszych wyzwań stojących przed jednostkami samorządowymi. W trakcie spotkania wskazano kluczowe obszary, wymagające pilnych działań, w tym przede wszystkim system finansów jednostek samorządu terytorialnego, który niewątpliwie stanowi fundament funkcjonowania Polski samorządowej. Rada przewiduje prace także w ramach zespołów roboczych, które zajmą się m.in. tematami: finansów samorządowych, oświaty, zagospodarowania przestrzennego, ochrony zdrowia, wyzwań demograficznych czy gospodarki odpadami. Członkowie Rady podkreślali znaczenie pogłębionej debaty o sprawach samorządowych, prowadzonej przez ośrodek prezydencki i wyrażali nadzieję na wypracowanie wielu praktycznych rozwiązań na gruncie dobrych praktyk i dotychczasowych doświadczeń. Zdjęcia z wydarzenia         Wprowadzenie: Marcin Janowiec 03.04.2026 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe