Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Wednesday
29 maja
temperatura: 16°C
wiatr: 0,9 km/h
opady: 0,0 mm

Jubileusz Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago (USA), w minionym roku  obchodziło 40-lecie swego istnienia i działalności. Jubileuszowe obchody jednak się nie odbyły z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii koronowirusa. W tym roku, jeśli sytuacja się zmieni, Stowarzyszenie planuje świętować tradycyjnie: piknikiem, uroczystą mszą św. jubileuszową i bankietem.

Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago powstało 12 października 1980 roku w celu niesienia pomocy finansowej przy odbudowie i renowacji parafialnego kościoła w Gręboszowie, który w latach osiemdziesiątych z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Władysława Golca poddany był kapitalnemu remontowi. Z biegiem lat Stowarzyszenie pomagało nie tylko parafii, ale także różnym instytucjom służącym lokalnej społeczności m.in.: Szkole Podstawowej, Gminnemu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, klubowi sportowemu w Karsach. Przez 40 lat działalności członkowie chicagowskiego Stowarzyszenia wypracowali i przekazali dla parafii oraz całej gminy znaczne środki finansowe. Nasi rodacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu zdobywają pieniądze poprzez organizowanie zabaw, pikników i różne donacje, które później przeznaczają na cele charytatywne.

Inicjatorami powstania Stowarzyszenia byli: Henryk Śliwa (pierwszy prezes), Ludwik Skowron (wiceprezes) i Mila Jagiełko – Łucarz (sekretarz). W tym czasie funkcję skarbnika pełniła Krystyna Gała. Po dwóch latach nastąpiły zmiany w Zarządzie. Prezesem został wybrany Władysław Gała, który pełnił tę funkcję przez 12 lat. Wiceprezesami byli: Barbara Grabiec, Władysław Izak, Henryk Śliwa, Ludwik Skowron, zaś skarbnikiem i sekretarzem Stanisława Wierzbicka oraz Władysław Wytrwał.

W latach 1994-95 pracami Zarządu kierował prezes – Michał Wytrwał. Od 1995 roku funkcje prezesa – bardzo długo – pełnił Władysław Moryl. Funkcję wiceprezesów sprawowali: Barbara Grabiec i Włodzimierz Dąbroś, a później dołączył Daniel Cira. Warto odnotować fakt, że w długoletniej historii Stowarzyszenia, w Komisji Rewizyjnej pracowali: Teresa Podgórska, Kazimierz Szarek, Stanisław Kowal, Janina Geisler, Łucja Woźniak, Stanisław Kaczówka.

Po rezygnacji Władysława Moryla pracami Stowarzyszenia Parafii Gręboszów w Chicago kierował Władysław Wytrwał, jako prezes, Barbara Grabiec i Daniel Cira – zastępcy prezesa, Janina Geisler – skarbnik, Zofia Bigos – sekretarz.

Następnie funkcje prezesa pełnił Antoni Myśliński, a w składzie Zarządu zasiadali: Anna Cira i Iwona Kitanow (zastępcy prezesa), Janina Geisler (skarbnik) oraz Władysław Wytrwał (sekretarz).

W ostatnich latach ponownie Stowarzyszeniem kieruje, niestrudzony i bardzo aktywny, Władysław Wytrwał.

O tej pięknej i jakże owocnej współpracy pomiędzy parafią i Stowarzyszeniem przypomina nam i przyszłym pokoleniom tablica pamiątkowa, na ścianie frontowej gręboszowskiego kościoła, która została odsłonięta 24 lipca 2005 roku.

 

 

Jubileusz Stowarzyszenia Paraffi Greboszow w USA.jpg

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.02.2021 r.

Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago (USA), w minionym roku  obchodziło 40-lecie swego istnienia i działalności. Jubileuszowe obchody jednak się nie odbyły z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii koronowirusa. W tym roku, jeśli sytuacja się zmieni, Stowarzyszenie planuje świętować tradycyjnie: piknikiem, uroczystą mszą św. jubileuszową i bankietem. Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago powstało 12 października 1980 roku w celu niesienia pomocy finansowej przy odbudowie i renowacji parafialnego kościoła w Gręboszowie, który w latach osiemdziesiątych z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Władysława Golca poddany był kapitalnemu remontowi. Z biegiem lat Stowarzyszenie pomagało nie tylko parafii, ale także różnym instytucjom służącym lokalnej społeczności m.in.: Szkole Podstawowej, Gminnemu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, klubowi sportowemu w Karsach. Przez 40 lat działalności członkowie chicagowskiego Stowarzyszenia wypracowali i przekazali dla parafii oraz całej gminy znaczne środki finansowe. Nasi rodacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu zdobywają pieniądze poprzez organizowanie zabaw, pikników i różne donacje, które później przeznaczają na cele charytatywne. Inicjatorami powstania Stowarzyszenia byli: Henryk Śliwa (pierwszy prezes), Ludwik Skowron (wiceprezes) i Mila Jagiełko – Łucarz (sekretarz). W tym czasie funkcję skarbnika pełniła Krystyna Gała. Po dwóch latach nastąpiły zmiany w Zarządzie. Prezesem został wybrany Władysław Gała, który pełnił tę funkcję przez 12 lat. Wiceprezesami byli: Barbara Grabiec, Władysław Izak, Henryk Śliwa, Ludwik Skowron, zaś skarbnikiem i sekretarzem Stanisława Wierzbicka oraz Władysław Wytrwał. W latach 1994-95 pracami Zarządu kierował prezes – Michał Wytrwał. Od 1995 roku funkcje prezesa – bardzo długo – pełnił Władysław Moryl. Funkcję wiceprezesów sprawowali: Barbara Grabiec i Włodzimierz Dąbroś, a później dołączył Daniel Cira. Warto odnotować fakt, że w długoletniej historii Stowarzyszenia, w Komisji Rewizyjnej pracowali: Teresa Podgórska, Kazimierz Szarek, Stanisław Kowal, Janina Geisler, Łucja Woźniak, Stanisław Kaczówka. Po rezygnacji Władysława Moryla pracami Stowarzyszenia Parafii Gręboszów w Chicago kierował Władysław Wytrwał, jako prezes, Barbara Grabiec i Daniel Cira – zastępcy prezesa, Janina Geisler – skarbnik, Zofia Bigos – sekretarz. Następnie funkcje prezesa pełnił Antoni Myśliński, a w składzie Zarządu zasiadali: Anna Cira i Iwona Kitanow (zastępcy prezesa), Janina Geisler (skarbnik) oraz Władysław Wytrwał (sekretarz). W ostatnich latach ponownie Stowarzyszeniem kieruje, niestrudzony i bardzo aktywny, Władysław Wytrwał. O tej pięknej i jakże owocnej współpracy pomiędzy parafią i Stowarzyszeniem przypomina nam i przyszłym pokoleniom tablica pamiątkowa, na ścianie frontowej gręboszowskiego kościoła, która została odsłonięta 24 lipca 2005 roku.             Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.02.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe