Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
czwartek
11 sierpnia
temperatura: 17°C
wiatr: 9,9 km/h
opady: 0,0 mm

KONKURS PALM I PLASTYKI OBRZĘDOWEJ – PODSUMOWANIE

Niedziela Palmowa podczas której wspominany jest uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy otwiera szczególny czas Wielkiego Tygodnia. W tym dniu Msze święte rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Jak podają źródła zwyczaj święcenia palm sięga VII wieku, natomiast procesji IV wieku. Niedziela Palmowa w polskiej tradycji ludowej nazywana była również Wierzbną bądź Kwietną. Święcone w tym dniu palmy symbolizują odradzające się życie, natomiast gałązki wierzby, wykorzystywane do ich wykonania są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

W niektórych regionach Polski, w tym także w naszej gminie po poświęceniu palm odbywają się konkursy. Od 22 lat Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie organizuje cieszący się dużym zainteresowaniem Konkurs Palm oraz Plastyki Obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy. W bieżącym roku konkurs poprzedziły warsztaty wielkanocne, prowadzone przez Panią Beatę Duda z Tarnowa oraz Natalię Niezgoda ze Szczawnicy. Uczestnicy poznali nowe techniki ozdabiania pisanek oraz ozdób wielkanocnych. Na konkurs plastyki obrzędowej wpłynęło łącznie 43 prace. Podziwiać mogliśmy piękne wielkanocne koszyki, pisanki, zające, baranki. W wielu pracach widać było efekty warsztatów w postaci pisanek ażurowych, reliefowych, decoupage i innych.

W Niedzielę Palmową komisja jury w składzie: Emilia Misterka, Anna Ruta i Joanna Sobota oceniła 57 palm oddanych na konkurs. Prace podzielone zostały na cztery kategorie: palmy wysokie, średnie, niskie oraz palmy miniaturki.

W kategorii palm wysokich I miejsce otrzymali ex aequo: Patrycja Grabiec, Konrad Topór, Natalia Maroszek, Agata i Konrad Wytrwał. II miejsce ex.: Andrzej Garbarz, Natalia Wąż, Natalia Zawada. W kategorii palm średnich: I miejsce ex.: Wiktoria Seruś, Amelia Seruś, Julia Koniczny, Milena i Dawid Wesołowski, Zuzanna Wytrwał, Martyna Wytrwał. II miejsce ex.: Monika Zawada, Bartłomiej Garbarz, Publiczne Przedszkole Grupa II, Rafał Światłowski. III miejsce ex.: Filip Zgorzały, Antoni Adamczyk, Paulina Trela, Anna Łoboda, Andrzej Garbarz, Kacper Dąbroś, Szymon Nagórzański, Marek Deszcz, Adrian Moryl, Natalia Wdowiak. W kategorii palm niskich: I miejsce ex.: Adrian Światłowski, Alicja Rzeszutko, Piotr Nowak, Szymon Nowak. II miejsce ex.: Kinga Trela, Martyna Janowiec, Izabela Koziara, Patrycja Gajdur, Anna Koziara. III miejsce ex.: Basia Adamczyk, Antoni Koziara, Karolina Dąbroś, Sebastian Dudek, Patryk Dudek, Kamil Dudek, Anna Dąbroś, Piotr Deszcz, Maria Garbarz, Jakub Sarat, Jakub Boroniec.  W kategorii palm miniaturek: I miejsce ex.: Amelia i Oliwia Kozieja, Ignacy Koziara, Kinga Wąż, Dawid Kilian, Aleksandra Kilian. II miejsce ex.: Publiczne Przedszkole Grupa II.   III miejsce ex.: Julia Zgorzały, Karolina Dąbroś, Wiktoria Janowiec.

Wszystkie nagrodzone osoby otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe lub pieniężne ufundowane przez Firmę „Sękpol” z Gręboszowa, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gręboszowie, Emilię i Jerzego Misterka oraz anonimowego sponsora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 12.04.2017 r.

Niedziela Palmowa podczas której wspominany jest uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy otwiera szczególny czas Wielkiego Tygodnia. W tym dniu Msze święte rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Jak podają źródła zwyczaj święcenia palm sięga VII wieku, natomiast procesji IV wieku. Niedziela Palmowa w polskiej tradycji ludowej nazywana była również Wierzbną bądź Kwietną. Święcone w tym dniu palmy symbolizują odradzające się życie, natomiast gałązki wierzby, wykorzystywane do ich wykonania są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W niektórych regionach Polski, w tym także w naszej gminie po poświęceniu palm odbywają się konkursy. Od 22 lat Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie organizuje cieszący się dużym zainteresowaniem Konkurs Palm oraz Plastyki Obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy. W bieżącym roku konkurs poprzedziły warsztaty wielkanocne, prowadzone przez Panią Beatę Duda z Tarnowa oraz Natalię Niezgoda ze Szczawnicy. Uczestnicy poznali nowe techniki ozdabiania pisanek oraz ozdób wielkanocnych. Na konkurs plastyki obrzędowej wpłynęło łącznie 43 prace. Podziwiać mogliśmy piękne wielkanocne koszyki, pisanki, zające, baranki. W wielu pracach widać było efekty warsztatów w postaci pisanek ażurowych, reliefowych, decoupage i innych. W Niedzielę Palmową komisja jury w składzie: Emilia Misterka, Anna Ruta i Joanna Sobota oceniła 57 palm oddanych na konkurs. Prace podzielone zostały na cztery kategorie: palmy wysokie, średnie, niskie oraz palmy miniaturki. W kategorii palm wysokich I miejsce otrzymali ex aequo: Patrycja Grabiec, Konrad Topór, Natalia Maroszek, Agata i Konrad Wytrwał. II miejsce ex.: Andrzej Garbarz, Natalia Wąż, Natalia Zawada. W kategorii palm średnich: I miejsce ex.: Wiktoria Seruś, Amelia Seruś, Julia Koniczny, Milena i Dawid Wesołowski, Zuzanna Wytrwał, Martyna Wytrwał. II miejsce ex.: Monika Zawada, Bartłomiej Garbarz, Publiczne Przedszkole Grupa II, Rafał Światłowski. III miejsce ex.: Filip Zgorzały, Antoni Adamczyk, Paulina Trela, Anna Łoboda, Andrzej Garbarz, Kacper Dąbroś, Szymon Nagórzański, Marek Deszcz, Adrian Moryl, Natalia Wdowiak. W kategorii palm niskich: I miejsce ex.: Adrian Światłowski, Alicja Rzeszutko, Piotr Nowak, Szymon Nowak. II miejsce ex.: Kinga Trela, Martyna Janowiec, Izabela Koziara, Patrycja Gajdur, Anna Koziara. III miejsce ex.: Basia Adamczyk, Antoni Koziara, Karolina Dąbroś, Sebastian Dudek, Patryk Dudek, Kamil Dudek, Anna Dąbroś, Piotr Deszcz, Maria Garbarz, Jakub Sarat, Jakub Boroniec.  W kategorii palm miniaturek: I miejsce ex.: Amelia i Oliwia Kozieja, Ignacy Koziara, Kinga Wąż, Dawid Kilian, Aleksandra Kilian. II miejsce ex.: Publiczne Przedszkole Grupa II.   III miejsce ex.: Julia Zgorzały, Karolina Dąbroś, Wiktoria Janowiec. Wszystkie nagrodzone osoby otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe lub pieniężne ufundowane przez Firmę „Sękpol” z Gręboszowa, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gręboszowie, Emilię i Jerzego Misterka oraz anonimowego sponsora.     Zdjęcia z wydarzenia               Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 12.04.2017 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe