Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego
W związku z uruchomieniem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie programu pn. „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego” Wójt Gminy Gręboszów prosi mieszkańców o zgłaszanie do Urzędu Gminy każdego przypadku występowania na terenie gminy Barszczu Sosnowskiego.
Ze względu na ustalony termin złożenia wniosku o dofinansowanie, prosimy o przekazanie powyższej informacji do 15 sierpnia 2015 r.
Gmina Gręboszów jest uznana za wolną od Barszczu Sosnowskiego, ale że jest to gatunek bardzo inwazyjny, trudny do zniszczenia istnieje zawsze możliwość rozprzestrzenienia się tej rośliny również na naszą gminę. Dlatego konieczny jest ciągły monitoring obszaru gminy, szczególnie nieużytków pod kątem występowania tej rośliny.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącą; występująca we włoskach pokrywających liście i łodygi substancja może powodować poparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a w skrajnych przypadkach - martwicę skóry. Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną, pod wpływem promieni słonecznych. Wdychanie olejków eterycznych może także wywoływać oparzenia, nudności, bóle głowy i wymioty.
Roślina jest łatwa do zauważenia. Barszcz Sosnowskiego jest potężną rośliną, której wysokość sięga nawet do 3,5 metra. Na wiosnę roślina zazwyczaj nie wyróżnia się na tle otoczenia. W tym czasie łatwo ją pomylić z łopianem. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do łopianu, Barszcz Sosnowskiego ma duże blaszki liściowe z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami. W okresie czerwca i lipca gwałtownie rośnie i zaczyna górować nad innymi roślinami. Wtedy staje się dość podobna do dzięgiela. Jak je odróżnić? Dzięgiel posiada kwiatostan w kształcie kuli, natomiast Barszcz Sosnowskiego - kwiatostan wypukły o średnicy do 80 cm. (www.focus.pl)
Gręboszów, dnia 8 lipca 2015 r.
Film: https://www.youtube.com/watch?t=583&v=7gZkbb-9MNs
Opracowanie: Mieczysław Mamulski
Wprowadzenie: Józef Woźniak 14.07.2015 r.