Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Monday
15 kwietnia
temperatura: 10°C
wiatr: 5,9 km/h
opady: 0,0 mm

Ostatni weekend w Gminie Gręboszów minął pod znakiem Kół Gospodyń Wiejskich

W wyniku wprowadzonej w zeszłym roku ustawy nastąpiło ułatwienie dotyczącezakładania Kół Gospodyń Wiejskich przy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednocześnie dla powstałych organizacji została przewidziana dotacja “na start”. Gmina Gręboszów okazała się absolutnym liderem pod tym względem w skali powiatu. Utworzone zostało 10 kół gospodyń Wiejskich na 33 w całym powiecie. Statystycznie co dziesiąty mieszkaniec naszej gminy jest członkiem tej organizacji. Fundusze, które spłynęły na teren gminy w wyniku rozpoczęcia działalności to blisko 40 tys. zł, które głównie wykorzystane zostały na wyposażenie Kół w niezbędny sprzęt potrzebny do ich dalszej działalności.

W sobotę 23 lutego w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbyło się Inauguracyjne Spotkanie KGW z naszej gminy. Było to wspólne przedsięwzięcie wszystkich organizacji oraz władz gminy Gręboszów. Poszczególne koła przygotowały smakowitości, które przypadły do gustu uczestnikom spotkania. Spróbować można było m.in. pierogi, fasolkę, placki z blachy, swojski chlebze smalcem, serca, sałatki, tradycyjne ciastka i ciasta.

Na początku przewodniczący Rady Gminy Marek Mosio przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Wiesław Krajewski - poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek - starosta dąbrowski, Wojciech Skruch oraz Stanisław Bukowiec - radni województwa małopolskiego, Andrzej Giza - kierownik ARiMR, Sebastian Kądzielawa - radny powiatu dąbrowskiego. Każde KGW przybyło wraz ze swoimi przewodniczącymi w osobach: Małgorzata Wcisło - KGW Bieniaszowice-Okręg, Regina Kaczówka - KGW Biskupice, Dorota Kowal - KGW Borusowa, Marzena Smoła - KGW Gręboszów, Zofia Gil - KGW Hubenice-Kozłów, Czesława Smolik - KGW Lubiczko, Zofia Kołodziej - KGW Ujście Jezuickie, Anna Majocha - KGW Wola Gręboszowska, Bożena Bułat- KGW Wola Żelichowska, Wioletta Jedynak - KGW Zapasternicze. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kół z innych miejscowości i były to: KGW Mędrzechów, KGW Wola Mędrzechowska, KGW Wójcina, KGW Grądy, KGW Bolesław, KGW Tonia, KGW Strojców, KGW Pawłów, KGW Samocice. Wśród zebranych byli również radni i sołtysi z Gminy Gręboszów. Głos zabrał gospodarz gminy wójt Krzysztof Gil, który m.in. życzył owocnej pracy i dobrych pomysłów.

W imieniu władz gminy gratulacje i wyrazy wdzięczności z okazji założenia Kół zostały przekazane przez przewodniczącego rady gminy oraz wójta w postaci listów gratulacyjnych. Każde koło otrzymało oprawiony list, który symbolizuje początek działalności.

Następnie zebrani częstowali smakowitościami przygotowanymi przez Koła. Była to okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów, gdyż każda organizacja wzięła ze sobą inną potrawę.

Drugą część spotkania umilił gościnny występ kabaretu “Sami Swoi” z klubu seniora z Olesna. Był to wesoły punkt programu w postaci skeczu, który został przyjęty z uznaniem i serdecznością oraz dużym aplauzem.

Było to pierwsze spotkanie, które miało wymiar międzygminny. Nastąpiła wymiana spostrzeżeń oraz pomysłów na działalność. Przedstawicielki kół, które od wielu lat działają w innych gminach opowiadały o swojej historii. Niewątpliwie była to okazja do inspiracji dla wszystkich zebranych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Marek Mosio

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 25.02.2019 r.

W wyniku wprowadzonej w zeszłym roku ustawy nastąpiło ułatwienie dotyczącezakładania Kół Gospodyń Wiejskich przy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednocześnie dla powstałych organizacji została przewidziana dotacja “na start”. Gmina Gręboszów okazała się absolutnym liderem pod tym względem w skali powiatu. Utworzone zostało 10 kół gospodyń Wiejskich na 33 w całym powiecie. Statystycznie co dziesiąty mieszkaniec naszej gminy jest członkiem tej organizacji. Fundusze, które spłynęły na teren gminy w wyniku rozpoczęcia działalności to blisko 40 tys. zł, które głównie wykorzystane zostały na wyposażenie Kół w niezbędny sprzęt potrzebny do ich dalszej działalności. W sobotę 23 lutego w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbyło się Inauguracyjne Spotkanie KGW z naszej gminy. Było to wspólne przedsięwzięcie wszystkich organizacji oraz władz gminy Gręboszów. Poszczególne koła przygotowały smakowitości, które przypadły do gustu uczestnikom spotkania. Spróbować można było m.in. pierogi, fasolkę, placki z blachy, swojski chlebze smalcem, serca, sałatki, tradycyjne ciastka i ciasta. Na początku przewodniczący Rady Gminy Marek Mosio przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Wiesław Krajewski - poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek - starosta dąbrowski, Wojciech Skruch oraz Stanisław Bukowiec - radni województwa małopolskiego, Andrzej Giza - kierownik ARiMR, Sebastian Kądzielawa - radny powiatu dąbrowskiego. Każde KGW przybyło wraz ze swoimi przewodniczącymi w osobach: Małgorzata Wcisło - KGW Bieniaszowice-Okręg, Regina Kaczówka - KGW Biskupice, Dorota Kowal - KGW Borusowa, Marzena Smoła - KGW Gręboszów, Zofia Gil - KGW Hubenice-Kozłów, Czesława Smolik - KGW Lubiczko, Zofia Kołodziej - KGW Ujście Jezuickie, Anna Majocha - KGW Wola Gręboszowska, Bożena Bułat- KGW Wola Żelichowska, Wioletta Jedynak - KGW Zapasternicze. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kół z innych miejscowości i były to: KGW Mędrzechów, KGW Wola Mędrzechowska, KGW Wójcina, KGW Grądy, KGW Bolesław, KGW Tonia, KGW Strojców, KGW Pawłów, KGW Samocice. Wśród zebranych byli również radni i sołtysi z Gminy Gręboszów. Głos zabrał gospodarz gminy wójt Krzysztof Gil, który m.in. życzył owocnej pracy i dobrych pomysłów. W imieniu władz gminy gratulacje i wyrazy wdzięczności z okazji założenia Kół zostały przekazane przez przewodniczącego rady gminy oraz wójta w postaci listów gratulacyjnych. Każde koło otrzymało oprawiony list, który symbolizuje początek działalności. Następnie zebrani częstowali smakowitościami przygotowanymi przez Koła. Była to okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów, gdyż każda organizacja wzięła ze sobą inną potrawę. Drugą część spotkania umilił gościnny występ kabaretu “Sami Swoi” z klubu seniora z Olesna. Był to wesoły punkt programu w postaci skeczu, który został przyjęty z uznaniem i serdecznością oraz dużym aplauzem. Było to pierwsze spotkanie, które miało wymiar międzygminny. Nastąpiła wymiana spostrzeżeń oraz pomysłów na działalność. Przedstawicielki kół, które od wielu lat działają w innych gminach opowiadały o swojej historii. Niewątpliwie była to okazja do inspiracji dla wszystkich zebranych.     Zdjęcia z wydarzenia             Opracowanie: Marek Mosio Wprowadzenie: Marcin Janowiec 25.02.2019 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe