Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
4 grudnia
temperatura: 2°C
wiatr: 11,3 km/h
opady: 0,0 mm

Parafialne święto plonów

15 sierpnia br. był dla nas wyjątkowym dniem i to z kilku powodów. Nie, dlatego, że zaczynał się długi sierpniowy weekend a upalna pogoda wręcz kusiła do wakacyjnych wycieczek. W tym dniu wszyscy obchodziliśmy rocznicę wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się 93 lata temu. Mianowicie w 1920 roku miało miejsce wielkie zwycięstwo polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej, zwane przez historyków „Cudem nad Wisłą”. Ale to również wielkie kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane również Świętem Matki Boskiej Zielnej i to nie bez powodu. Od połowy sierpnia przypadają bowiem dożynki - czas zbioru zbóż, roślin i plonów, które dzięki Bożej Dobroci wydała Matka Ziemia. W Polsce czci się Matkę Bożą Wniebowziętą, jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Przez lata, w tym właśnie dniu rolnicy spieszą do Matki Bożej, aby podziękować za dar nieba i błogosławieństwo. Podczas uroczystej mszy święcimy zboża, kwiaty i zioła - wpisane jest to w naszą rodzinną i parafialną tradycję, pielęgnowaną od pokoleń. Tego roku gręboszowscy parafianie bardzo licznie zebrali się na uroczystej sumie odpustowej, aby dziękować Bogu za plony a zwłaszcza za błogosławieństwo i ocalenie od jakże licznych w tym roku klęsk żywiołowych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Andrzej Kędryna, w asyście ks. prałata Ryszarda Banacha, ks. prałata Władysława Bielatowicza, ks. Romana Deszcza i ks. Krzysztofa Misiaszka.

Podczas parafialnego  odpustu poświęcono wieniec żniwny wykonany przez panią Katarzynę Szostak z Biskupic na zlecenie Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Jest on wykonany tradycyjną metodą, z użyciem kłosów zbóż pochodzących z tegorocznych zbiorów (jęczmień, owies, pszenica i żyto). Jest ozdobiony motywami religijnymi - na frontowej części znajduje się wizerunek Matki Boskiej, zaś na odwrocie symbol serca. Wieniec niesiony był przez młodzież naszej gminy, wziął udział w uroczystej procesji odpustowej wokoło kościoła parafialnego, wśród feretronów oraz sztandarów i chorągwi. Delegacja wieńcowa w składzie: Klaudia Boroniec, Agata Noga, Dominik Majocha i Krzysztof Noga, ubrana była w tradycyjne ludowe stroje krakowskie. Uroczystości odpustowe uświetniły poczty sztandarowe miejscowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Opracowanie: W. Lizak

Wprowadzenie: M. Janowiec 20.08.2013 r.

15 sierpnia br. był dla nas wyjątkowym dniem i to z kilku powodów. Nie, dlatego, że zaczynał się długi sierpniowy weekend a upalna pogoda wręcz kusiła do wakacyjnych wycieczek. W tym dniu wszyscy obchodziliśmy rocznicę wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się 93 lata temu. Mianowicie w 1920 roku miało miejsce wielkie zwycięstwo polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej, zwane przez historyków „Cudem nad Wisłą”. Ale to również wielkie kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane również Świętem Matki Boskiej Zielnej i to nie bez powodu. Od połowy sierpnia przypadają bowiem dożynki - czas zbioru zbóż, roślin i plonów, które dzięki Bożej Dobroci wydała Matka Ziemia. W Polsce czci się Matkę Bożą Wniebowziętą, jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Przez lata, w tym właśnie dniu rolnicy spieszą do Matki Bożej, aby podziękować za dar nieba i błogosławieństwo. Podczas uroczystej mszy święcimy zboża, kwiaty i zioła - wpisane jest to w naszą rodzinną i parafialną tradycję, pielęgnowaną od pokoleń. Tego roku gręboszowscy parafianie bardzo licznie zebrali się na uroczystej sumie odpustowej, aby dziękować Bogu za plony a zwłaszcza za błogosławieństwo i ocalenie od jakże licznych w tym roku klęsk żywiołowych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Andrzej Kędryna, w asyście ks. prałata Ryszarda Banacha, ks. prałata Władysława Bielatowicza, ks. Romana Deszcza i ks. Krzysztofa Misiaszka. Podczas parafialnego  odpustu poświęcono wieniec żniwny wykonany przez panią Katarzynę Szostak z Biskupic na zlecenie Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Jest on wykonany tradycyjną metodą, z użyciem kłosów zbóż pochodzących z tegorocznych zbiorów (jęczmień, owies, pszenica i żyto). Jest ozdobiony motywami religijnymi - na frontowej części znajduje się wizerunek Matki Boskiej, zaś na odwrocie symbol serca. Wieniec niesiony był przez młodzież naszej gminy, wziął udział w uroczystej procesji odpustowej wokoło kościoła parafialnego, wśród feretronów oraz sztandarów i chorągwi. Delegacja wieńcowa w składzie: Klaudia Boroniec, Agata Noga, Dominik Majocha i Krzysztof Noga, ubrana była w tradycyjne ludowe stroje krakowskie. Uroczystości odpustowe uświetniły poczty sztandarowe miejscowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: W. Lizak Wprowadzenie: M. Janowiec 20.08.2013 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe