Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
8 czerwca
temperatura: 14°C
wiatr: 10,8 km/h
opady: 0,0 mm

Postępowanie ze zwierzętami domowymi napotkanymi na drodze

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie ostatnie zajście na sesji Rady Gminy Gręboszów w dniu 11 lipca 2025 r. kiedy to pewne małżeństwo przyniosło na posiedzenie sesji Rady Gminy dwa małe kotki, znalezione dzień wcześniej, na drodze powiatowej w Woli Gręboszowskiej i przekazało je pracownikom Urzędu Gminy Gręboszów. Przed przekazaniem kotów przedstawione zostały zarzuty pod adresem Urzędu Gminy Gręboszów o braku telefonu interwencyjnego, gdzie można by się było zwrócić, po godzinach pracy Urzędu, w przypadku napotkania bezdomnego zwierzęcia domowego (psa lub kota). Nadmieniam, że w akcję wyłapywania kotów zaangażowana była również Policja.

W miejscu tym chciałem wyjaśnić zasady postępowania w takim przypadku. Zgodnie z Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt (program uchwalany corocznie przez Radę Gminy) Gmina posiada podpisaną umowę ze schroniskiem - na odbiór bezdomnych zwierząt i lekarzem weterynarii - na udzielanie pomocy zwierzętom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. W godzinach pracy Urzędu Gminy zgłoszenia kierujemy do Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w UG Gręboszów. Po godzinach pracy Gmina nie ma dyżurów i zgłoszenia takie należy kierować na Policję, która posiada nr telefonu do schroniska i lekarza weterynarii, i na jej zgłoszenie schronisko może przybyć po odbiór zwierzęcia lub lekarz weterynarii w celu udzielenia pomocy.

Jednakże chciałem tutaj uczulić czytających ten tekst, że nie każdy wałęsający się pies lub kot jest zwierzęciem bezdomnym lub porzuconym. Mieszkamy na wsi i w 99 % przypadków napotkane psy lub koty to zwierzęta właścicielskie, które oddaliły się od domu z różnych powodów, czy to w pogoni za jakimś dzikim zwierzęciem, czy (tak jak koty) na polowanie. Dlatego widząc psa lub kota nie należy działać pochopnie i od razu zgłaszać tego faktu na policję. W sytuacjach takich najlepiej zapytać najbliższych mieszkańców lub zapamiętać miejsce przebywania zwierzęcia, opisać to miejsce, zrobić zdjęcie i przesłać emailem na adres Gminy. Pracownicy Urzędu Gminy sprawdzą zgłoszenie, pojadą na miejsce i w pierwszej kolejności będą szukać właściciela. W przypadku nieodnalezienia właściciela zwierzęcia lub braku chętnego do przygarnięcia zwierzęcia, zwierzę zostaje przekazane do schroniska. Ale jest to ostateczność, Gmina nasza zawsze poszukuje właściciela zwierzęcia gdyż znając warunki jakie panują w schroniskach dla zwierząt, jest to dla niego najlepsza opcja.

Wracając do rzeczonych na wstępie kotków, okazało się, że jeden z kotów posiadał właściciela mieszkającego niedaleko miejsca ich znalezienia. Natychmiast po przyjęciu kotków otrzymaliśmy informację od mieszkańców Woli Gręboszowskiej, że w piątek 10 lipca z jednej z posesji zaginął mały kotek. Natychmiast pojechaliśmy na tę posesję, gdzie mieszkające tam dzieci rozpoznały jednego z nich. Nie przesadzę tutaj, pisząc, że dzieci te były naprawdę szczęśliwe widząc tego kota. Dzień wcześniej poszukiwały go przez kilka godzin, tracąc nadzieję na jego odnalezienie. Drugi kot po kilku godzinach znalazł właściciela, i on również trafił do dzieci.

Dlatego powtórzę jeszcze raz, że nie należy przesadzać i każdego napotkanego kota traktować jako bezdomne zwierzę. Stosując się do wyżej podanych zaleceń oszczędzono by traumy dzieciom, które bardzo przeżyły chwilową utratę kota. Niepotrzebna byłaby również interwencja Policji, która i tak ma dość pracy w ważniejszych sprawach.

 

 

 

 

 

Opracowanie: Mieczysław Mamulski

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.07.2025 r.

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie ostatnie zajście na sesji Rady Gminy Gręboszów w dniu 11 lipca 2025 r. kiedy to pewne małżeństwo przyniosło na posiedzenie sesji Rady Gminy dwa małe kotki, znalezione dzień wcześniej, na drodze powiatowej w Woli Gręboszowskiej i przekazało je pracownikom Urzędu Gminy Gręboszów. Przed przekazaniem kotów przedstawione zostały zarzuty pod adresem Urzędu Gminy Gręboszów o braku telefonu interwencyjnego, gdzie można by się było zwrócić, po godzinach pracy Urzędu, w przypadku napotkania bezdomnego zwierzęcia domowego (psa lub kota). Nadmieniam, że w akcję wyłapywania kotów zaangażowana była również Policja. W miejscu tym chciałem wyjaśnić zasady postępowania w takim przypadku. Zgodnie z Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt (program uchwalany corocznie przez Radę Gminy) Gmina posiada podpisaną umowę ze schroniskiem - na odbiór bezdomnych zwierząt i lekarzem weterynarii - na udzielanie pomocy zwierzętom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. W godzinach pracy Urzędu Gminy zgłoszenia kierujemy do Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w UG Gręboszów. Po godzinach pracy Gmina nie ma dyżurów i zgłoszenia takie należy kierować na Policję, która posiada nr telefonu do schroniska i lekarza weterynarii, i na jej zgłoszenie schronisko może przybyć po odbiór zwierzęcia lub lekarz weterynarii w celu udzielenia pomocy. Jednakże chciałem tutaj uczulić czytających ten tekst, że nie każdy wałęsający się pies lub kot jest zwierzęciem bezdomnym lub porzuconym. Mieszkamy na wsi i w 99 % przypadków napotkane psy lub koty to zwierzęta właścicielskie, które oddaliły się od domu z różnych powodów, czy to w pogoni za jakimś dzikim zwierzęciem, czy (tak jak koty) na polowanie. Dlatego widząc psa lub kota nie należy działać pochopnie i od razu zgłaszać tego faktu na policję. W sytuacjach takich najlepiej zapytać najbliższych mieszkańców lub zapamiętać miejsce przebywania zwierzęcia, opisać to miejsce, zrobić zdjęcie i przesłać emailem na adres Gminy. Pracownicy Urzędu Gminy sprawdzą zgłoszenie, pojadą na miejsce i w pierwszej kolejności będą szukać właściciela. W przypadku nieodnalezienia właściciela zwierzęcia lub braku chętnego do przygarnięcia zwierzęcia, zwierzę zostaje przekazane do schroniska. Ale jest to ostateczność, Gmina nasza zawsze poszukuje właściciela zwierzęcia gdyż znając warunki jakie panują w schroniskach dla zwierząt, jest to dla niego najlepsza opcja. Wracając do rzeczonych na wstępie kotków, okazało się, że jeden z kotów posiadał właściciela mieszkającego niedaleko miejsca ich znalezienia. Natychmiast po przyjęciu kotków otrzymaliśmy informację od mieszkańców Woli Gręboszowskiej, że w piątek 10 lipca z jednej z posesji zaginął mały kotek. Natychmiast pojechaliśmy na tę posesję, gdzie mieszkające tam dzieci rozpoznały jednego z nich. Nie przesadzę tutaj, pisząc, że dzieci te były naprawdę szczęśliwe widząc tego kota. Dzień wcześniej poszukiwały go przez kilka godzin, tracąc nadzieję na jego odnalezienie. Drugi kot po kilku godzinach znalazł właściciela, i on również trafił do dzieci. Dlatego powtórzę jeszcze raz, że nie należy przesadzać i każdego napotkanego kota traktować jako bezdomne zwierzę. Stosując się do wyżej podanych zaleceń oszczędzono by traumy dzieciom, które bardzo przeżyły chwilową utratę kota. Niepotrzebna byłaby również interwencja Policji, która i tak ma dość pracy w ważniejszych sprawach.           Opracowanie: Mieczysław Mamulski Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.07.2025 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe