Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 lipca
temperatura: 22°C
wiatr: 6,1 km/h
opady: 0,0 mm

Renowacja figur elewacji frontowej kościoła parafialnego w Gręboszowie

            W miesiącu wrześniu br. ukończono renowację pięciu figur kamiennych w elewacji wejściowej kościoła w Gręboszowie. Prace realizowane były w ramach unijnego projektu współfinansowanego przez PROW 2007-2013 poprzez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia” z siedzibą w Skalbmierzu. Gmina Gręboszów jest jedną z ośmiu gmin należących do tego stowarzyszenia. Realizatorem projektu pn: Remont konserwatorski 5-ciu figur kamiennych w elewacji frontowej (wejściowej) Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie była Parafia Gręboszów pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Babiarza.

            W ramach projektu odnowione zastały następujące figury znajdujące się we wnękach elewacji wejściowej kościoła: Matka Boża Niepokalanie Poczęta, św. Józef, św. Joachim, św. Stanisław Kostka i św. Kazimierz. Układ wszystkich świętych na elewacji przedstawia rysunek zamieszczony poniżej tekstu. Odnawiane rzeźby wykonane są z wapienia pińczowskiego przy użyciu narzędzi kamieniarskich. Wapień, ze względu na dostępność, stanowił przez długie lata podstawowy surowiec kamieniarski na naszym terenie. Główne prace wykonane w ramach renowacji to: oczyszczenie figur z nawarstwień, czarnej patyny, mchów i glonów oraz farb olejnych i emulsyjnych, pokrycie rzeźb substancją glono- i grzybobójczą, uzupełnienie ubytków, hydrofobizacja połączona ze strukturalnym wzmocnieniem kamienia, scalenie kolorystyczne wykonanych uzupełnień.

            W chwili obecnej złożony został wniosek do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach o refundację części kosztów poniesionych na odnowienie zabytkowych rzeźb.

            Prace konserwatorskie wykonał Grzegorz Lasota – Konserwacja Zabytków z Rzeszowa.

files/pliki/aktualnosci/2013/11listopad/Renowacja figur elewacji frontowej kosciola parafialnego w Grebo/Grko.JPG

Opracowanie: Mieczysław Mamulski

Fotografie: Grzegorz Lasota

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 21.11.2013 r.

            W miesiącu wrześniu br. ukończono renowację pięciu figur kamiennych w elewacji wejściowej kościoła w Gręboszowie. Prace realizowane były w ramach unijnego projektu współfinansowanego przez PROW 2007-2013 poprzez Lokalną Grupę Działania „Perły Ponidzia” z siedzibą w Skalbmierzu. Gmina Gręboszów jest jedną z ośmiu gmin należących do tego stowarzyszenia. Realizatorem projektu pn: Remont konserwatorski 5-ciu figur kamiennych w elewacji frontowej (wejściowej) Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie była Parafia Gręboszów pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Babiarza.             W ramach projektu odnowione zastały następujące figury znajdujące się we wnękach elewacji wejściowej kościoła: Matka Boża Niepokalanie Poczęta, św. Józef, św. Joachim, św. Stanisław Kostka i św. Kazimierz. Układ wszystkich świętych na elewacji przedstawia rysunek zamieszczony poniżej tekstu. Odnawiane rzeźby wykonane są z wapienia pińczowskiego przy użyciu narzędzi kamieniarskich. Wapień, ze względu na dostępność, stanowił przez długie lata podstawowy surowiec kamieniarski na naszym terenie. Główne prace wykonane w ramach renowacji to: oczyszczenie figur z nawarstwień, czarnej patyny, mchów i glonów oraz farb olejnych i emulsyjnych, pokrycie rzeźb substancją glono- i grzybobójczą, uzupełnienie ubytków, hydrofobizacja połączona ze strukturalnym wzmocnieniem kamienia, scalenie kolorystyczne wykonanych uzupełnień.             W chwili obecnej złożony został wniosek do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach o refundację części kosztów poniesionych na odnowienie zabytkowych rzeźb.             Prace konserwatorskie wykonał Grzegorz Lasota – Konserwacja Zabytków z Rzeszowa. Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: Mieczysław Mamulski Fotografie: Grzegorz Lasota Wprowadzenie: Marcin Janowiec 21.11.2013 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe