Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Thursday
1 grudnia
temperatura: 0°C
wiatr: 15,0 km/h
opady: 0,0 mm

„Słodki drań” - życie z cukrzycą wg. Dariusza Gnatowskiego

Życie i walka z cukrzycą były tematem spektaklu teatralnego oraz warsztatów, które odbyły się w środę, 28 października br. w hali sportowej przy Zespole Szkół w Gręboszowie. Przybyli uczestnicy przed rozpoczęciem spektaklu mieli możliwość nieodpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia. Pomiary te wykonywały panie: Anna Majocha oraz Aneta Bociek - pielęgniarki tutejszego ośrodka zdrowia. Licznie zebrana publiczność, wysłuchała bardzo pouczających wykładów pani Ilony Kawa (edukator diabetologiczny i podolog) - pielęgniarki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Warsztaty dotyczyły cukrzycy, jej przyczyn, objawów, powikłań, takich jak samokontrola, zasad zdrowego żywienia, stopy cukrzycowej oraz doborze odpowiedniego obuwia, wpływie aktywności ruchowej na organizm człowieka, powikłaniach cukrzycy i ich konsekwencji dla ruchu, chodzeniu o kulach oraz o sposobie postępowania z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Wykłady wspomagane był pokazem slajdów, co jeszcze bardziej przemówiło do odbiorców. „Wisienką na torcie” spotkania - jak powiedział Dariusz Gnatowski na wstępie - był spektakl teatralny wyreżyserowany przez wspomnianego aktora. Była to historia światowej sławy dyrygenta (w tej roli Dariusz Gnatowski), który nie może poradzić sobie z chorobą. Z początku wypiera fakt, iż jest przewlekle chory i lekceważy wszystkie niebezpieczne powikłania. Jednak dzięki wsparciu żony (w którą wcieliła się Ewa Romaniuk), córki (Agata Woźnicka) oraz wykwalifikowanych specjalistów (Andrzej Róg) udaje mu się powrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl miał formę komedii. Autorem sztuki jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty, znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”. Ciekawą scenografię wykonała Barbara Guzik, zaś o oprawę dźwiękową zadbał Dawid Sulej Rudnicki.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji profilaktycznej jest Fundacja „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja”, której prezesem jest Dariusz Gnatowski, znany aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, borykający się z tą przewlekłą chorobą.

Środowe popołudnie okazało się dla osób przybyłych do hali sportowej cennym doświadczeniem. Nie tylko dzięki zdobytej wiedzy na temat postępowania z diabetykiem w rodzinie, przeciwdziałaniu zachorowaniom, walki z cukrzycą czy prostej recepcie na zachowanie zdrowia - prowadzeniu aktywnego stylu życia. Bardzo pouczającym okazał się również spektakl teatralny i możliwość spotkania się na żywo z jego twórcą, znanym aktorem - serialowym Arnoldem Boczkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.11.2015 r.

Życie i walka z cukrzycą były tematem spektaklu teatralnego oraz warsztatów, które odbyły się w środę, 28 października br. w hali sportowej przy Zespole Szkół w Gręboszowie. Przybyli uczestnicy przed rozpoczęciem spektaklu mieli możliwość nieodpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia. Pomiary te wykonywały panie: Anna Majocha oraz Aneta Bociek - pielęgniarki tutejszego ośrodka zdrowia. Licznie zebrana publiczność, wysłuchała bardzo pouczających wykładów pani Ilony Kawa (edukator diabetologiczny i podolog) - pielęgniarki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Warsztaty dotyczyły cukrzycy, jej przyczyn, objawów, powikłań, takich jak samokontrola, zasad zdrowego żywienia, stopy cukrzycowej oraz doborze odpowiedniego obuwia, wpływie aktywności ruchowej na organizm człowieka, powikłaniach cukrzycy i ich konsekwencji dla ruchu, chodzeniu o kulach oraz o sposobie postępowania z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Wykłady wspomagane był pokazem slajdów, co jeszcze bardziej przemówiło do odbiorców. „Wisienką na torcie” spotkania - jak powiedział Dariusz Gnatowski na wstępie - był spektakl teatralny wyreżyserowany przez wspomnianego aktora. Była to historia światowej sławy dyrygenta (w tej roli Dariusz Gnatowski), który nie może poradzić sobie z chorobą. Z początku wypiera fakt, iż jest przewlekle chory i lekceważy wszystkie niebezpieczne powikłania. Jednak dzięki wsparciu żony (w którą wcieliła się Ewa Romaniuk), córki (Agata Woźnicka) oraz wykwalifikowanych specjalistów (Andrzej Róg) udaje mu się powrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl miał formę komedii. Autorem sztuki jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty, znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”. Ciekawą scenografię wykonała Barbara Guzik, zaś o oprawę dźwiękową zadbał Dawid Sulej Rudnicki. Pomysłodawcą i organizatorem akcji profilaktycznej jest Fundacja „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja”, której prezesem jest Dariusz Gnatowski, znany aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, borykający się z tą przewlekłą chorobą. Środowe popołudnie okazało się dla osób przybyłych do hali sportowej cennym doświadczeniem. Nie tylko dzięki zdobytej wiedzy na temat postępowania z diabetykiem w rodzinie, przeciwdziałaniu zachorowaniom, walki z cukrzycą czy prostej recepcie na zachowanie zdrowia - prowadzeniu aktywnego stylu życia. Bardzo pouczającym okazał się również spektakl teatralny i możliwość spotkania się na żywo z jego twórcą, znanym aktorem - serialowym Arnoldem Boczkiem. Zdjęcia z wydarzenia                       Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.11.2015 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe