Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Wednesday
29 maja
temperatura: 16°C
wiatr: 4,4 km/h
opady: 0,0 mm

SUMA DOŻYNKOWA W ODPORYSZOWIE

Ósmy dzień odpustu w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie poświęcony był rolnikom. Wszyscy obecni na uroczystej sumie odpustowej, która miała miejsce 14 września o godz. 11.00, wspólnie dziękowali za tegoroczne plony i wypraszali łaski dla osób pracujących na roli. Podczas Eucharystii miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych – symboli końca czasu żniw. Wśród 7 wieńców żniwnych jakie zostały zaprezentowane na dziedzińcu kościoła w Odporyszowie, znalazł się również wieniec z naszej gminy, autorstwa Katarzyny Szostak. Został on przywieziony na uroczystość przez delegację w składzie: Monika i Grzegorz Kilian oraz Wiesław Lizak. Na wspólną Eucharystię licznie przybyła społeczność powiatu dąbrowskiego i tarnowskiego.

Na uroczystej sumie dożynkowej ks. Marcin Zawiślak skierował do wszystkich zebranych okolicznościową homilię w której odniósł się do istoty i trudu pracy na roli, której zawsze powinien towarzyszyć Chrystus, gdyż: „Nie wolno nam zapomnieć, że choć to człowiek pochyla się nad rolą, na niej pracuje i się trudzi, to jednak Bóg daje wzrost i błogosławieństwo. Dlatego w tym dniu modlitwy za rolników zastanówmy się wspólnie nad sensem ludzkiej pracy. Nad jej godnością oraz zasługami tych, którzy pracują na roli.” Nawiązał również do starego powiedzenia, które przypomina nam, że „jeżeli Bóg na pierwszym miejscu to wszystko na swoim miejscu”. Dlatego ta maksyma powinna towarzyszyć nie tylko rolnikom, ale wszystkim pracującym szczególnie teraz, gdzie wydaje się, że sprawy duchowe są spychane na dalszy plan, a tempo życia, pośpiech i codzienna praca relatywizują nasze podeście do spraw związanych z wiarą i życiem wg dekalogu. Za przykład wskazał, jakże teraz częstą pracę w niedzielę. W swojej homilii zwrócił się do wszystkich zebranych słowami: „Bądźcie więc strażnikami tego pięknego dziedzictwa polskiej wsi. Trwajcie przy Bogu. Trwajcie przy Chrystusowym krzyżu, którego święto podwyższenia dziś obchodzimy. Trwajcie przy nim jak Maryja, do której przychodzicie i w którą się wpatrujecie. Kochajcie ziemię na której pracujecie. A wiara i przykazania Boże niech będą zawsze waszym drogowskazem.”

Opracowanie: W. Lizak

Wprowadzenie: M. Janowiec 16.09.2013 r.

Ósmy dzień odpustu w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie poświęcony był rolnikom. Wszyscy obecni na uroczystej sumie odpustowej, która miała miejsce 14 września o godz. 11.00, wspólnie dziękowali za tegoroczne plony i wypraszali łaski dla osób pracujących na roli. Podczas Eucharystii miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych – symboli końca czasu żniw. Wśród 7 wieńców żniwnych jakie zostały zaprezentowane na dziedzińcu kościoła w Odporyszowie, znalazł się również wieniec z naszej gminy, autorstwa Katarzyny Szostak. Został on przywieziony na uroczystość przez delegację w składzie: Monika i Grzegorz Kilian oraz Wiesław Lizak. Na wspólną Eucharystię licznie przybyła społeczność powiatu dąbrowskiego i tarnowskiego. Na uroczystej sumie dożynkowej ks. Marcin Zawiślak skierował do wszystkich zebranych okolicznościową homilię w której odniósł się do istoty i trudu pracy na roli, której zawsze powinien towarzyszyć Chrystus, gdyż: „Nie wolno nam zapomnieć, że choć to człowiek pochyla się nad rolą, na niej pracuje i się trudzi, to jednak Bóg daje wzrost i błogosławieństwo. Dlatego w tym dniu modlitwy za rolników zastanówmy się wspólnie nad sensem ludzkiej pracy. Nad jej godnością oraz zasługami tych, którzy pracują na roli.” Nawiązał również do starego powiedzenia, które przypomina nam, że „jeżeli Bóg na pierwszym miejscu to wszystko na swoim miejscu”. Dlatego ta maksyma powinna towarzyszyć nie tylko rolnikom, ale wszystkim pracującym szczególnie teraz, gdzie wydaje się, że sprawy duchowe są spychane na dalszy plan, a tempo życia, pośpiech i codzienna praca relatywizują nasze podeście do spraw związanych z wiarą i życiem wg dekalogu. Za przykład wskazał, jakże teraz częstą pracę w niedzielę. W swojej homilii zwrócił się do wszystkich zebranych słowami: „Bądźcie więc strażnikami tego pięknego dziedzictwa polskiej wsi. Trwajcie przy Bogu. Trwajcie przy Chrystusowym krzyżu, którego święto podwyższenia dziś obchodzimy. Trwajcie przy nim jak Maryja, do której przychodzicie i w którą się wpatrujecie. Kochajcie ziemię na której pracujecie. A wiara i przykazania Boże niech będą zawsze waszym drogowskazem.” Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: W. Lizak Wprowadzenie: M. Janowiec 16.09.2013 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe