Uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego
Do końca kwietnia 2024 roku konieczna była wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (kotły 1. i 2. klasy oraz bezklasowe). Do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności. Stary kocioł można zastąpić: ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy biomasę (o emisji cząstek stałych do 20 mg/m3) spełniającym wymogi Ekoprojektu (kocioł na paliwo stałe (węgiel) musi posiadać automatyczny podajnik paliwa – nie dotyczy kotłów zgazowujących – i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny).
Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach, np. w ramach wymiany na nowy. Kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80%, od maja 2024 roku powinny zostać wymienione lub wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Obowiązek składania deklaracji CEEB wynika z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Każdy właściciel domu lub zarządca budynku ma obowiązek zgłosić do CEEB, z jakiego źródła ogrzewania korzysta.
Jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, że obowiązek ten zanika. Każde nowe zainstalowane źródło ciepła lub stare zlikwidowane, wymaga złożenia nowej deklaracji. Powinniśmy ją zatem powtarzać za każdym razem, gdy następuje zmiana źródła ciepła. Zgodnie z przepisami, obowiązek przekazania deklaracji istnieje dla: nowych źródeł ciepła – 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia.

Opracowanie: Kinga Sobota
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 09.04.2026 r.