Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
czwartek
11 sierpnia
temperatura: 17°C
wiatr: 9,9 km/h
opady: 0,0 mm

Udane IX Święto Powiśla Dąbrowskiego

W minioną niedzielę 27 sierpnia na obiekcie sportowym w Bolesławiu odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego łączące Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie gminny z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski, Starosta Dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk, Wójt Gminy Bolesław. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 Mszą Świętą w intencji rolników, w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w Bolesławiu, której przewodniczył Ks. Proboszcz Józef Radłowski w koncelebrze księży z dekanatu dąbrowskiego i szczucińskiego. Okolicznościową homilię wygłosił Proboszcz Parafii Św. Magdaleny w Szczucinie Ks. Zygmunt Warzecha.

Doroczne święto plonów od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego powiatu. Nie inaczej było i w tym roku. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kalendarza kulturalnego naszego regionu. To wyjątkowy, symboliczny czas kończący okres żniw. Jest to czas radości i dziękczynienia za zebrane plony. Przedsięwzięcie to jest niezwykle ważne również z innego powodu. Pozwala bowiem rolnikom na promocję regionalnych produktów oraz rękodzieła. Tradycją stało się już że podczas imprezy również przedsiębiorcy prezentują swoją ofertę. Wśród stoisk promocyjnych nie zabrakło gminy Gręboszów. Dzięki uprzejmości Pań: Haliny Koziara, Elżbiety Piątek, Agnieszki Motyka, Grażyny Wytrwał, Wiktorii Badocha, Beaty Duda mogliśmy się pochwalić imponującym stoiskiem. Zaprezentowane zostały serwety i obrazy wykonane haftem krzyżykowym, serwety szydełkowe, rechalieu, obrazy malowane na szkle, ciasta drożdżowe, „trzaskacze”, domowy chleb i masło, smalec, przetwory, foldery i pocztówki, monografia naszej gminy oraz Gazeta Gręboszowska.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to również przedsięwzięcie upowszechniające i kultywujące piękną, wielowiekową tradycję lokalnego folkloru. Jak na każdych dożynkach również i w tym roku nie zabrakło konkursu wieńca dożynkowego oraz na najciekawsze „Ośpiewanie”. Wieńce oceniane były w kategoriach: nowoczesny oraz tradycyjny. Wieniec wykonany przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Joannę Sobota oraz Monikę Kilian zajął wysokie III miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. W konkursie na „Ośpiewanie Wieńca” wzięła udział grupa przygotowywana przez Panią Emilię Misterka, która wystąpiła w składzie: Ewelina Dąbroś, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Wiktoria Świętek, Karolina Bigos, Natalia Pytka, Łucja Przeworska, Laura Chruścicka, Kamila Januś, Agata Wytrwał, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Łukasz Bociek, Patryk Trela, Bartek Garbarz, Dawid Wesołowski, Kamil Grabiec, Dominik Koziara. Przyśpiewkom akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Grupa była profesjonalnie przygotowana, dzięki czemu zajęła I miejsce w swojej kategorii.

Podczas imprezy każda gmina prezentowała swój dorobek artystyczny. Naszą „małą Ojczyznę” reprezentował zespół „Impresjon” występujący w składzie Katarzyna Lizak, Łucja Przeworska oraz Adrian Kaczówka. Wokaliści porwali publiczność swoim występem prezentując ponadczasowe piosenki.

Organizacja tego przedsięwzięcia to ogrom pracy i wspólny wysiłek wielu osób. Dzięki współpracy i zaangażowaniu mogliśmy zaprezentować wyjątkowość naszej gminy, jej piękno i bogactwo naturalne, wyjątkowe tradycje folklorystyczne, rękodzieło i bogatą ornamentykę oraz wspaniały kapitał jakim są młodzi, artystycznie uzdolnieni ludzie.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania i prezentacji naszej gminy podczas IX Święta Powiśla Dąbrowskiego. Paniom prezentującym swoje wyroby na stoisku, Panom Waldemarowi Muszalskiemu, Zbigniewowi Loraj oraz Zbigniewowi Błachaniec za transport i pomoc, Pani Sabinie Socha oraz Bożenie Landowskiej za prace w komisji jury. Pani Emilii Misterka za przygotowanie młodzieży i pracę w komisji, Panu Markowi Ciepiela za akompaniament, młodzieży za wspaniały występ.

 

files/pliki/galerie/2017/08sierpien/Udane IX Swieto Powisla Dabrowskiego/stopka.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 31.08.2017 r.

W minioną niedzielę 27 sierpnia na obiekcie sportowym w Bolesławiu odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego łączące Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie gminny z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski, Starosta Dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk, Wójt Gminy Bolesław. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 Mszą Świętą w intencji rolników, w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w Bolesławiu, której przewodniczył Ks. Proboszcz Józef Radłowski w koncelebrze księży z dekanatu dąbrowskiego i szczucińskiego. Okolicznościową homilię wygłosił Proboszcz Parafii Św. Magdaleny w Szczucinie Ks. Zygmunt Warzecha. Doroczne święto plonów od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego powiatu. Nie inaczej było i w tym roku. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kalendarza kulturalnego naszego regionu. To wyjątkowy, symboliczny czas kończący okres żniw. Jest to czas radości i dziękczynienia za zebrane plony. Przedsięwzięcie to jest niezwykle ważne również z innego powodu. Pozwala bowiem rolnikom na promocję regionalnych produktów oraz rękodzieła. Tradycją stało się już że podczas imprezy również przedsiębiorcy prezentują swoją ofertę. Wśród stoisk promocyjnych nie zabrakło gminy Gręboszów. Dzięki uprzejmości Pań: Haliny Koziara, Elżbiety Piątek, Agnieszki Motyka, Grażyny Wytrwał, Wiktorii Badocha, Beaty Duda mogliśmy się pochwalić imponującym stoiskiem. Zaprezentowane zostały serwety i obrazy wykonane haftem krzyżykowym, serwety szydełkowe, rechalieu, obrazy malowane na szkle, ciasta drożdżowe, „trzaskacze”, domowy chleb i masło, smalec, przetwory, foldery i pocztówki, monografia naszej gminy oraz Gazeta Gręboszowska. Święto Powiśla Dąbrowskiego to również przedsięwzięcie upowszechniające i kultywujące piękną, wielowiekową tradycję lokalnego folkloru. Jak na każdych dożynkach również i w tym roku nie zabrakło konkursu wieńca dożynkowego oraz na najciekawsze „Ośpiewanie”. Wieńce oceniane były w kategoriach: nowoczesny oraz tradycyjny. Wieniec wykonany przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Joannę Sobota oraz Monikę Kilian zajął wysokie III miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. W konkursie na „Ośpiewanie Wieńca” wzięła udział grupa przygotowywana przez Panią Emilię Misterka, która wystąpiła w składzie: Ewelina Dąbroś, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Wiktoria Świętek, Karolina Bigos, Natalia Pytka, Łucja Przeworska, Laura Chruścicka, Kamila Januś, Agata Wytrwał, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Łukasz Bociek, Patryk Trela, Bartek Garbarz, Dawid Wesołowski, Kamil Grabiec, Dominik Koziara. Przyśpiewkom akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Grupa była profesjonalnie przygotowana, dzięki czemu zajęła I miejsce w swojej kategorii. Podczas imprezy każda gmina prezentowała swój dorobek artystyczny. Naszą „małą Ojczyznę” reprezentował zespół „Impresjon” występujący w składzie Katarzyna Lizak, Łucja Przeworska oraz Adrian Kaczówka. Wokaliści porwali publiczność swoim występem prezentując ponadczasowe piosenki. Organizacja tego przedsięwzięcia to ogrom pracy i wspólny wysiłek wielu osób. Dzięki współpracy i zaangażowaniu mogliśmy zaprezentować wyjątkowość naszej gminy, jej piękno i bogactwo naturalne, wyjątkowe tradycje folklorystyczne, rękodzieło i bogatą ornamentykę oraz wspaniały kapitał jakim są młodzi, artystycznie uzdolnieni ludzie. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania i prezentacji naszej gminy podczas IX Święta Powiśla Dąbrowskiego. Paniom prezentującym swoje wyroby na stoisku, Panom Waldemarowi Muszalskiemu, Zbigniewowi Loraj oraz Zbigniewowi Błachaniec za transport i pomoc, Pani Sabinie Socha oraz Bożenie Landowskiej za prace w komisji jury. Pani Emilii Misterka za przygotowanie młodzieży i pracę w komisji, Panu Markowi Ciepiela za akompaniament, młodzieży za wspaniały występ.   Zdjęcia z wydarzenia                   Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 31.08.2017 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe