Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
8 czerwca
temperatura: 16°C
wiatr: 13,8 km/h
opady: 0,0 mm

Uroczyste obchody 107. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Mieszkańcy Gminy Gręboszów, wraz z przedstawicielami władz samorządowych, społecznością szkolną i licznymi delegacjami, uroczyście obchodzili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości, pełne patriotycznego ducha i refleksji, przebiegały zgodnie z tradycją, łącząc pamięć historyczną z modlitwą.

Gminne obchody rozpoczęły się od złożenia hołdu bohaterom. Władze samorządowe Gminy Gręboszów złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego.

Następnie, wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Odzyskania Niepodległości, gdzie uroczyście odśpiewano Hymn Państwowy. Pod pomnikiem delegacje reprezentujące różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, złożyły kwiaty oraz światła pamięci, oddając cześć wszystkim, którzy przyczynili się do wolności Ojczyzny.

W tej podniosłej chwili, Ksiądz Proboszcz Wiesław Babiarz odmówił modlitwę w intencji poległych i Ojczyzny.

Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele parafialnym w Gręboszowie. Uczestnicy uroczystości, w przemarszu, udali się do świątyni, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Wzruszające kazanie wygłosił Ksiądz Doktor Piotr Jaworski. W swojej homilii, Kaznodzieja położył szczególny nacisk na postać Stefanii Łąckiej, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Ksiądz Jaworski zwrócił uwagę na jej życie i świadectwo wiary w trudnych czasach, podkreślając, że prawdziwa niepodległość to także niepodległość ducha i moralności.

Po Mszy Świętej, wszyscy zebrani, w skupieniu modlitewnym w dowód szacunku i pamięci, udali się w procesji na cmentarz parafialny w Gręboszowie.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stefanii Łąckiej, Jakuba Bojko. Ten symboliczny gest podkreślił związek lokalnej społeczności z historią i wartościami, które uosabiała.

Przedstawiciele Gminy Gręboszów brali także udział w powiatowych obchodach które miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam po uroczystej mszy w kościele parafialnym, wiązankę okolicznościową pod pomnikiem w Parku Miejskim złożyli: Radny Powiatowy Sebastian Kądzielawa, Zastępca Wójta Zdzisław Kogut i Prezes Zarządu Gręboszowskiej Spółdzielni Energetycznej Dariusz Fela.

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 13.11.2025 r.

Mieszkańcy Gminy Gręboszów, wraz z przedstawicielami władz samorządowych, społecznością szkolną i licznymi delegacjami, uroczyście obchodzili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości, pełne patriotycznego ducha i refleksji, przebiegały zgodnie z tradycją, łącząc pamięć historyczną z modlitwą. Gminne obchody rozpoczęły się od złożenia hołdu bohaterom. Władze samorządowe Gminy Gręboszów złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego. Następnie, wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Odzyskania Niepodległości, gdzie uroczyście odśpiewano Hymn Państwowy. Pod pomnikiem delegacje reprezentujące różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, złożyły kwiaty oraz światła pamięci, oddając cześć wszystkim, którzy przyczynili się do wolności Ojczyzny. W tej podniosłej chwili, Ksiądz Proboszcz Wiesław Babiarz odmówił modlitwę w intencji poległych i Ojczyzny. Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele parafialnym w Gręboszowie. Uczestnicy uroczystości, w przemarszu, udali się do świątyni, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzruszające kazanie wygłosił Ksiądz Doktor Piotr Jaworski. W swojej homilii, Kaznodzieja położył szczególny nacisk na postać Stefanii Łąckiej, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Ksiądz Jaworski zwrócił uwagę na jej życie i świadectwo wiary w trudnych czasach, podkreślając, że prawdziwa niepodległość to także niepodległość ducha i moralności. Po Mszy Świętej, wszyscy zebrani, w skupieniu modlitewnym w dowód szacunku i pamięci, udali się w procesji na cmentarz parafialny w Gręboszowie. Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stefanii Łąckiej, Jakuba Bojko. Ten symboliczny gest podkreślił związek lokalnej społeczności z historią i wartościami, które uosabiała. Przedstawiciele Gminy Gręboszów brali także udział w powiatowych obchodach które miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam po uroczystej mszy w kościele parafialnym, wiązankę okolicznościową pod pomnikiem w Parku Miejskim złożyli: Radny Powiatowy Sebastian Kądzielawa, Zastępca Wójta Zdzisław Kogut i Prezes Zarządu Gręboszowskiej Spółdzielni Energetycznej Dariusz Fela. Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Monika Kilian Wprowadzenie: Marcin Janowiec 13.11.2025 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe