Uroczyste obchody 107. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Mieszkańcy Gminy Gręboszów, wraz z przedstawicielami władz samorządowych, społecznością szkolną i licznymi delegacjami, uroczyście obchodzili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości, pełne patriotycznego ducha i refleksji, przebiegały zgodnie z tradycją, łącząc pamięć historyczną z modlitwą.
Gminne obchody rozpoczęły się od złożenia hołdu bohaterom. Władze samorządowe Gminy Gręboszów złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego.
Następnie, wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Odzyskania Niepodległości, gdzie uroczyście odśpiewano Hymn Państwowy. Pod pomnikiem delegacje reprezentujące różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, złożyły kwiaty oraz światła pamięci, oddając cześć wszystkim, którzy przyczynili się do wolności Ojczyzny.
W tej podniosłej chwili, Ksiądz Proboszcz Wiesław Babiarz odmówił modlitwę w intencji poległych i Ojczyzny.
Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele parafialnym w Gręboszowie. Uczestnicy uroczystości, w przemarszu, udali się do świątyni, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Wzruszające kazanie wygłosił Ksiądz Doktor Piotr Jaworski. W swojej homilii, Kaznodzieja położył szczególny nacisk na postać Stefanii Łąckiej, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Ksiądz Jaworski zwrócił uwagę na jej życie i świadectwo wiary w trudnych czasach, podkreślając, że prawdziwa niepodległość to także niepodległość ducha i moralności.
Po Mszy Świętej, wszyscy zebrani, w skupieniu modlitewnym w dowód szacunku i pamięci, udali się w procesji na cmentarz parafialny w Gręboszowie.
Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stefanii Łąckiej, Jakuba Bojko. Ten symboliczny gest podkreślił związek lokalnej społeczności z historią i wartościami, które uosabiała.
Przedstawiciele Gminy Gręboszów brali także udział w powiatowych obchodach które miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam po uroczystej mszy w kościele parafialnym, wiązankę okolicznościową pod pomnikiem w Parku Miejskim złożyli: Radny Powiatowy Sebastian Kądzielawa, Zastępca Wójta Zdzisław Kogut i Prezes Zarządu Gręboszowskiej Spółdzielni Energetycznej Dariusz Fela.
Opracowanie: Monika Kilian
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 13.11.2025 r.