Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
26 września
temperatura: 10°C
wiatr: 6,2 km/h
opady: 0,0 mm

Wieczór Pieśni Patriotycznych

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie pragnąc uczcić przypadające na dzień 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, zorganizowało Wieczór Pieśni Patriotycznych. Impreza składała się z trzech części.

Pierwszą z nich był koncert zespołu CzagoBand z Lisiej Góry, który wystąpił w składzie: Gabriela Armatys (śpiew), Piotr Bogacz (śpiew i instrumenty klawiszowe) oraz Dominik Pikul (śpiew i saksofon). Zespół wykonał zarówno tradycyjne polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne, jak i współczesne kompozycje, które swoją tematyką odnosiły się do losów naszego kraju i walczących w jego obronie żołnierzy. Utwory wykonane były w autorskich aranżacjach artystów. Usłyszeliśmy pieśni i piosenki zagrzewające do walki, dodające otuchy, jak również mówiące o tęsknocie za domem, bliskimi oraz wojennej tułaczce. Recital zespołu spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy nagrodzili muzyków gromkimi brawami.

W drugiej części „wieczoru pieśni …” usłyszeliśmy dwójkę laureatów gminnego „Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej” – Aleksandrę Piątek i Wiktorię Woziwodę. Młode artystki, przy własnym akompaniamencie, zaprezentowały piękne kompozycje – tradycyjną i współczesną – odwołujące się do tematyki patriotycznej.

Dopełnieniem wieczoru było wspólne śpiewanie pieśni, które poprowadził Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz, przy akompaniamencie Tomasza Lizaka. Wszyscy zgodnym chórem zaśpiewali m. in. takie znane utwory jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy też „Warszawianka 1831”. Zgromadzeni w ten wyjątkowy wieczór w GCKiCz mieszkańcy naszej gminy chętnie włączali się w wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pragnąc w ten sposób oddać hołd i cześć poległym w obronie ojczyzny. Tego typu przedsięwzięcia stają się coraz popularniejszym sposobem upamiętnienia najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii naszego kraju. Tym bardziej cieszy fakt tak licznego udziału mieszkańców w tym przedsięwzięciu. Była to również doskonała lekcja historii, gdyż prowadzący imprezę Wiesław Lizak wprowadzał zebranych w klimat tamtych lat i wydarzeń, przybliżając okoliczności powstania i historię każdej pieśni. Słodką niespodzianką dla uczestników były „ciasteczka patriotyczne” przygotowane przez pracowników GCKiCz: Joannę Sobota i Monikę Kilian.

Mimo upływu lat moc żołnierskiej piosenki trwa. Słychać to było podczas wspólnego wykonania przygotowanych pieśni.

W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy gminy Gręboszów oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: Krystyna Świętek – Wójt Gminy Gręboszów, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy, Bogdan Bigos – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, Bronisław Błach – Sekretarz Gminy, Bożena Furgał – Skarbnik Gminy, Jerzy Misterka – Dyrektor Zespołu Szkół w Gręboszowie oraz nauczyciele i pracownicy Urzędu Gminy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 17.11.2016 r.

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie pragnąc uczcić przypadające na dzień 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, zorganizowało Wieczór Pieśni Patriotycznych. Impreza składała się z trzech części. Pierwszą z nich był koncert zespołu CzagoBand z Lisiej Góry, który wystąpił w składzie: Gabriela Armatys (śpiew), Piotr Bogacz (śpiew i instrumenty klawiszowe) oraz Dominik Pikul (śpiew i saksofon). Zespół wykonał zarówno tradycyjne polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne, jak i współczesne kompozycje, które swoją tematyką odnosiły się do losów naszego kraju i walczących w jego obronie żołnierzy. Utwory wykonane były w autorskich aranżacjach artystów. Usłyszeliśmy pieśni i piosenki zagrzewające do walki, dodające otuchy, jak również mówiące o tęsknocie za domem, bliskimi oraz wojennej tułaczce. Recital zespołu spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy nagrodzili muzyków gromkimi brawami. W drugiej części „wieczoru pieśni …” usłyszeliśmy dwójkę laureatów gminnego „Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej” – Aleksandrę Piątek i Wiktorię Woziwodę. Młode artystki, przy własnym akompaniamencie, zaprezentowały piękne kompozycje – tradycyjną i współczesną – odwołujące się do tematyki patriotycznej. Dopełnieniem wieczoru było wspólne śpiewanie pieśni, które poprowadził Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz, przy akompaniamencie Tomasza Lizaka. Wszyscy zgodnym chórem zaśpiewali m. in. takie znane utwory jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy też „Warszawianka 1831”. Zgromadzeni w ten wyjątkowy wieczór w GCKiCz mieszkańcy naszej gminy chętnie włączali się w wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pragnąc w ten sposób oddać hołd i cześć poległym w obronie ojczyzny. Tego typu przedsięwzięcia stają się coraz popularniejszym sposobem upamiętnienia najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii naszego kraju. Tym bardziej cieszy fakt tak licznego udziału mieszkańców w tym przedsięwzięciu. Była to również doskonała lekcja historii, gdyż prowadzący imprezę Wiesław Lizak wprowadzał zebranych w klimat tamtych lat i wydarzeń, przybliżając okoliczności powstania i historię każdej pieśni. Słodką niespodzianką dla uczestników były „ciasteczka patriotyczne” przygotowane przez pracowników GCKiCz: Joannę Sobota i Monikę Kilian. Mimo upływu lat moc żołnierskiej piosenki trwa. Słychać to było podczas wspólnego wykonania przygotowanych pieśni. W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy gminy Gręboszów oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: Krystyna Świętek – Wójt Gminy Gręboszów, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy, Bogdan Bigos – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, Bronisław Błach – Sekretarz Gminy, Bożena Furgał – Skarbnik Gminy, Jerzy Misterka – Dyrektor Zespołu Szkół w Gręboszowie oraz nauczyciele i pracownicy Urzędu Gminy.     Zdjęcia z wydarzenia             Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 17.11.2016 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe