Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
poniedziałek
8 czerwca
temperatura: 16°C
wiatr: 13,8 km/h
opady: 0,0 mm

Wieczornica w Woli Żelichowskiej: poezja i pamięć o Bohaterce

Wieczór 11 listopada upłynął w nastroju refleksji, poezji i lokalnej historii. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żelichowskiej zorganizowało wzruszającą „Wieczornicę”, dedykowaną twórczości poetki, Barbary Wójcik, oraz pamięci Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej, której proces beatyfikacyjny trwa.

Wydarzenie, które odbyło się w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przyciągnęło liczne grono mieszkańców oraz gości, podkreślając wagę kultywowania lokalnej kultury i dziedzictwa.

Wieczornicę, przygotowaną z wielkim zaangażowaniem przez członkinie KGW, zaszczycili swoją obecnością m.in.: Ks. Wiesław Babiarz – Proboszcz Parafii Gręboszów, Wiesław Wytrwał – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Jerzy Misterka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, Paulina Koziara – Dyrektor Publicznego Żłobka w Gręboszowie, Monika Kilian – p.o. Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, Barbara Wójcik, przedstawicielki KGW z terenu Gminy Gręboszów oraz z Wójciny, a także liczni mieszkańcy gminy.

Centralnym punktem spotkania było nastrojowe czytanie wierszy Barbary Wójcik. Jej poezja, często inspirowana lokalną naturą, życiem codziennym i wartościami, wzbudziła głębokie emocje i została nagrodzona gromkimi brawami. Sama Poetka, obecna na sali, mogła osobiście podziękować za ciepłe przyjęcie jej twórczości.

Drugą, równie ważną częścią Wieczornicy, było przypomnienie niezwykłej postaci Stefanii Łąckiej – rodaczki, której heroiczna postawa i ofiarność, zwłaszcza w obliczu nazistowskich prześladowań, stanowią wzór do naśladowania. Organizatorzy przybliżyli uczestnikom jej życie i działalność, a także o jej procesie beatyfikacyjnym, co jest powodem do dumy dla całej lokalnej społeczności.

Uroczysty charakter spotkania dopełnił poczęstunek. KGW Wola Żelichowska, zgodnie z tradycją, zadbało o wyśmienity słodki poczęstunek, który stał się okazją do dalszych rozmów i integracji.

Wieczornica udowodniła, że lokalna społeczność potrafi pięknie łączyć uczczenie pamięci o bohaterach i kultywowanie współczesnej twórczości, budując tym samym silne więzi międzypokoleniowe.

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 13.11.2025 r.

Wieczór 11 listopada upłynął w nastroju refleksji, poezji i lokalnej historii. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żelichowskiej zorganizowało wzruszającą „Wieczornicę”, dedykowaną twórczości poetki, Barbary Wójcik, oraz pamięci Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej, której proces beatyfikacyjny trwa. Wydarzenie, które odbyło się w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przyciągnęło liczne grono mieszkańców oraz gości, podkreślając wagę kultywowania lokalnej kultury i dziedzictwa. Wieczornicę, przygotowaną z wielkim zaangażowaniem przez członkinie KGW, zaszczycili swoją obecnością m.in.: Ks. Wiesław Babiarz – Proboszcz Parafii Gręboszów, Wiesław Wytrwał – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Jerzy Misterka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, Paulina Koziara – Dyrektor Publicznego Żłobka w Gręboszowie, Monika Kilian – p.o. Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, Barbara Wójcik, przedstawicielki KGW z terenu Gminy Gręboszów oraz z Wójciny, a także liczni mieszkańcy gminy. Centralnym punktem spotkania było nastrojowe czytanie wierszy Barbary Wójcik. Jej poezja, często inspirowana lokalną naturą, życiem codziennym i wartościami, wzbudziła głębokie emocje i została nagrodzona gromkimi brawami. Sama Poetka, obecna na sali, mogła osobiście podziękować za ciepłe przyjęcie jej twórczości. Drugą, równie ważną częścią Wieczornicy, było przypomnienie niezwykłej postaci Stefanii Łąckiej – rodaczki, której heroiczna postawa i ofiarność, zwłaszcza w obliczu nazistowskich prześladowań, stanowią wzór do naśladowania. Organizatorzy przybliżyli uczestnikom jej życie i działalność, a także o jej procesie beatyfikacyjnym, co jest powodem do dumy dla całej lokalnej społeczności. Uroczysty charakter spotkania dopełnił poczęstunek. KGW Wola Żelichowska, zgodnie z tradycją, zadbało o wyśmienity słodki poczęstunek, który stał się okazją do dalszych rozmów i integracji. Wieczornica udowodniła, że lokalna społeczność potrafi pięknie łączyć uczczenie pamięci o bohaterach i kultywowanie współczesnej twórczości, budując tym samym silne więzi międzypokoleniowe. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Monika Kilian Wprowadzenie: Marcin Janowiec 13.11.2025 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe