Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Monday
25 września
temperatura: 14°C
wiatr: 10,9 km/h
opady: 0,0 mm

Wielkanocne tradycje

Okres poprzedzający Święta Zmartwychwstania Pańskiego to bez wątpienia czas wyjątkowy. Ważnym jego elementem jest piękna polska tradycja przygotowywania misternie wykonanych palm oraz plastyki obrzędowej udekorowanej wielkanocną ornamentyką. Zwyczaj ten jest bardzo mocno zakorzeniony wśród mieszkańców naszej gminy. Już od 23 lat Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Szkoła Podstawowa w Gręboszowie organizują Konkurs Palm i Plastyki Obrzędowej związanej z Okresem Wielkanocy, by kultywować tą bez wątpienia wyjątkową i piękną tradycję. Z roku na rok cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Na przestrzeni tych lat konkurs wielokrotnie ewoluował, zmieniając m. in. swoją formułę, lokalizację jak również zasięg. Niezmienne pozostało jednak to co najważniejsze – kultywowanie pięknych tradycji wykonywania palm, zdobienia pisanek oraz tworzenia różnorodnych stroików wielkanocnych. Z roku na rok palmy oraz plastyka obrzędowa biorące udział w konkursie prezentują bardzo wysoki poziom, cechując się starannym wykonaniem z dbałością o szczegóły oraz tradycyjne elementy zdobienia. Warto zaznaczyć, że w konkursie tym ważne jest również to, że integruje on całe rodziny. Tym samym aby wykonać tak wspaniałe dzieło sztuki ludowej, nieraz angażowana jest w pracę cała rodzina – począwszy od dzieci, rodziców, a niejednokrotnie skończywszy na najstarszych przedstawicielach rodu – babciach czy dziadkach.

W tegorocznej edycji naszego konkursu wzięło udział łącznie 81 prac, z czego 31 w kategorii plastyki obrzędowej – przepiękne pisanki, kraszanki, koszyczki, króliczki, a nawet koszyk wielkanocny z ciasta. Pozostałe 48 prac to palmy, oceniane przez komisje jury w kategoriach- palmy wysokie, średnie, niskie oraz miniaturki.

Pragniemy również złożyć serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, za ich finansowe wsparcie: Państwu Marii i Janowi Kowal (Sękpol), Pani Salomei Kozioł – Prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Dąbrowie Tarnowskiej, Panu Bogdanowi Bigosowi (AGRIA), Pani Małgorzacie Lizak (Delikatesy Centrum w Gręboszowie), Państwu Emilii i Jerzemu Misterka, Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gręboszowie oraz sponsorowi anonimowemu. Dziękujemy, że po raz kolejny zechcieliście Państwo razem z nami włączyć się w kultywowanie tych pięknych tradycji. Za to, że dzięki Państwa pomocy, nagrody przynajmniej w części mogły być adekwatne do wkładu pracy i czasu niezbędnego do wykonania tak pięknych prac

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.03.2018 r.

Okres poprzedzający Święta Zmartwychwstania Pańskiego to bez wątpienia czas wyjątkowy. Ważnym jego elementem jest piękna polska tradycja przygotowywania misternie wykonanych palm oraz plastyki obrzędowej udekorowanej wielkanocną ornamentyką. Zwyczaj ten jest bardzo mocno zakorzeniony wśród mieszkańców naszej gminy. Już od 23 lat Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Szkoła Podstawowa w Gręboszowie organizują Konkurs Palm i Plastyki Obrzędowej związanej z Okresem Wielkanocy, by kultywować tą bez wątpienia wyjątkową i piękną tradycję. Z roku na rok cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Na przestrzeni tych lat konkurs wielokrotnie ewoluował, zmieniając m. in. swoją formułę, lokalizację jak również zasięg. Niezmienne pozostało jednak to co najważniejsze – kultywowanie pięknych tradycji wykonywania palm, zdobienia pisanek oraz tworzenia różnorodnych stroików wielkanocnych. Z roku na rok palmy oraz plastyka obrzędowa biorące udział w konkursie prezentują bardzo wysoki poziom, cechując się starannym wykonaniem z dbałością o szczegóły oraz tradycyjne elementy zdobienia. Warto zaznaczyć, że w konkursie tym ważne jest również to, że integruje on całe rodziny. Tym samym aby wykonać tak wspaniałe dzieło sztuki ludowej, nieraz angażowana jest w pracę cała rodzina – począwszy od dzieci, rodziców, a niejednokrotnie skończywszy na najstarszych przedstawicielach rodu – babciach czy dziadkach. W tegorocznej edycji naszego konkursu wzięło udział łącznie 81 prac, z czego 31 w kategorii plastyki obrzędowej – przepiękne pisanki, kraszanki, koszyczki, króliczki, a nawet koszyk wielkanocny z ciasta. Pozostałe 48 prac to palmy, oceniane przez komisje jury w kategoriach- palmy wysokie, średnie, niskie oraz miniaturki. Pragniemy również złożyć serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, za ich finansowe wsparcie: Państwu Marii i Janowi Kowal (Sękpol), Pani Salomei Kozioł – Prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Dąbrowie Tarnowskiej, Panu Bogdanowi Bigosowi (AGRIA), Pani Małgorzacie Lizak (Delikatesy Centrum w Gręboszowie), Państwu Emilii i Jerzemu Misterka, Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gręboszowie oraz sponsorowi anonimowemu. Dziękujemy, że po raz kolejny zechcieliście Państwo razem z nami włączyć się w kultywowanie tych pięknych tradycji. Za to, że dzięki Państwa pomocy, nagrody przynajmniej w części mogły być adekwatne do wkładu pracy i czasu niezbędnego do wykonania tak pięknych prac   Zdjęcia z wydarzenia           Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.03.2018 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe