Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
wtorek
4 października
temperatura: 10°C
wiatr: 11,8 km/h
opady: 0,0 mm

Wiwat Panie, Wiwat Panowie

8 marca przypada każdemu doskonale znany Międzynarodowy Dzień Kobiet. Źródła podają, że za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto obchodzone w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. W Polsce największą popularność święto zdobyło w okresie PRL, kiedy to kobietom wręczane były między innymi goździki oraz rajstopy. W dzisiejszych czasach mężczyźni najczęściej wręczają swoim kobietom tulipany lub drobne podarunki.

W gminie Gręboszów święto pań i mniej popularne święto panów (przypadające dnia 10 marca) obchodzone jest w sposób szczególny. Dnia 9 marca br. seniorzy naszej gminy na zaproszenie Wójta Gminy Krystyny Świętek oraz Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Dymona przybyli na spotkanie pod hasłem „Wiwat Panie, wiwat Panowie”. Hala Zespołu Szkół w Gręboszowie, gdzie odbyło się spotkanie, wypełniona była po brzegi. Na wstępie Pani Wójt serdecznie powitała przybyłych gości oraz złożyła życzenia w dniu ich święta:

„Życzę Wam wszystkiego dobrego, jak najmniej zmartwień i dużo słońca na każdy dzień. Wszystkim Paniom i Panom dziękuję, za to, że czynicie ten świat piękniejszym i lepszym. Niech Wasza postawa, zaangażowanie w sprawy rodzinne, sprawy społeczne lub inne zasługują na uznanie i szacunek wśród najbliższych. To wy kształtowaliście i nadal kształtujecie kolejne pokolenia, co przekłada się na wartości rodzinne, wartości chrześcijańskie, a także wartości patriotyczne. Wasza obecność tutaj w dniu dzisiejszym- to wyraz Waszego szacunku dla idei o charakterze społecznym, szacunku dla siebie nawzajem, a dla nas reprezentujących samorząd- to ogromny zaszczyt być z Wami i wniosek, że takie przedsięwzięcia jak dzisiejsze warto realizować”.

Program spotkania podzielony został na trzy części. W pierwszej młodzież Zespołu Szkół w Gręboszowie ubrana w tradycyjne stroje krakowskie zaprezentowała montaż słowno- muzyczny obfitujący w przyśpiewki oraz piosenki ludowe. W części drugiej przedstawiono znane utwory polskiej estrady oraz skecze kabaretowe o tematyce związanej z obchodzonymi świętami. Obydwa występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Za doskonałe przygotowanie programu artystycznego odpowiadała Pani Emilia Misterka. Młodzież wystąpiła w składzie: Laura Chruścicka, Ewelina Dąbroś, Anna Łoboda, Natalia Maroszek, Karolina Sarat, Jowita Sojka, Karolina Bigos, Adrianna Dąbroś, Kamila Januś, Angelika Kaczówka, Karolina Misiaszek, Aleksandra Olearczyk, Katarzyna Sarat, Agata Wytrwał, Bartłomiej Garbarz, Łukasz Bociek, Adrian Ciepiela, Grzegorz Januś, Adam Misiaszek, Patryk Trela, Daniel Twardzik, Dawid Wesołowski, Jakub Skowron, Krzysztof Rumas

Po poczęstunku rozpoczęła się trzecia część spotkania czyli wspólna biesiada. Wszyscy zebrani, przy akompaniamencie Krzysztofa Dymona, zaśpiewali wspólnym głosem takie przyśpiewki jak „Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej z góry z góry”, „Gdybym miał gitarę” i wiele innych. Wspólne biesiadowanie oraz całą imprezę poprowadził dyrektor GCKiCz Wiesław Lizak.

Zorganizowane przedsięwzięcie było doskonałą okazją dla wszystkich osób do wyjścia z domu, wspólnego spotkania się, rozmowy, oderwania od szarej codzienności. W bieżącym roku była to już trzecia edycja takiej formy uczczenia Święta Kobiet i Mężczyzn. Biorąc pod uwagę frekwencję oraz patrząc na to jak dobrze bawili się uczestnicy widzimy, że warto organizować takie formy integracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 16.03.2017 r.

8 marca przypada każdemu doskonale znany Międzynarodowy Dzień Kobiet. Źródła podają, że za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto obchodzone w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. W Polsce największą popularność święto zdobyło w okresie PRL, kiedy to kobietom wręczane były między innymi goździki oraz rajstopy. W dzisiejszych czasach mężczyźni najczęściej wręczają swoim kobietom tulipany lub drobne podarunki. W gminie Gręboszów święto pań i mniej popularne święto panów (przypadające dnia 10 marca) obchodzone jest w sposób szczególny. Dnia 9 marca br. seniorzy naszej gminy na zaproszenie Wójta Gminy Krystyny Świętek oraz Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Dymona przybyli na spotkanie pod hasłem „Wiwat Panie, wiwat Panowie”. Hala Zespołu Szkół w Gręboszowie, gdzie odbyło się spotkanie, wypełniona była po brzegi. Na wstępie Pani Wójt serdecznie powitała przybyłych gości oraz złożyła życzenia w dniu ich święta: „Życzę Wam wszystkiego dobrego, jak najmniej zmartwień i dużo słońca na każdy dzień. Wszystkim Paniom i Panom dziękuję, za to, że czynicie ten świat piękniejszym i lepszym. Niech Wasza postawa, zaangażowanie w sprawy rodzinne, sprawy społeczne lub inne zasługują na uznanie i szacunek wśród najbliższych. To wy kształtowaliście i nadal kształtujecie kolejne pokolenia, co przekłada się na wartości rodzinne, wartości chrześcijańskie, a także wartości patriotyczne. Wasza obecność tutaj w dniu dzisiejszym- to wyraz Waszego szacunku dla idei o charakterze społecznym, szacunku dla siebie nawzajem, a dla nas reprezentujących samorząd- to ogromny zaszczyt być z Wami i wniosek, że takie przedsięwzięcia jak dzisiejsze warto realizować”. Program spotkania podzielony został na trzy części. W pierwszej młodzież Zespołu Szkół w Gręboszowie ubrana w tradycyjne stroje krakowskie zaprezentowała montaż słowno- muzyczny obfitujący w przyśpiewki oraz piosenki ludowe. W części drugiej przedstawiono znane utwory polskiej estrady oraz skecze kabaretowe o tematyce związanej z obchodzonymi świętami. Obydwa występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Za doskonałe przygotowanie programu artystycznego odpowiadała Pani Emilia Misterka. Młodzież wystąpiła w składzie: Laura Chruścicka, Ewelina Dąbroś, Anna Łoboda, Natalia Maroszek, Karolina Sarat, Jowita Sojka, Karolina Bigos, Adrianna Dąbroś, Kamila Januś, Angelika Kaczówka, Karolina Misiaszek, Aleksandra Olearczyk, Katarzyna Sarat, Agata Wytrwał, Bartłomiej Garbarz, Łukasz Bociek, Adrian Ciepiela, Grzegorz Januś, Adam Misiaszek, Patryk Trela, Daniel Twardzik, Dawid Wesołowski, Jakub Skowron, Krzysztof Rumas Po poczęstunku rozpoczęła się trzecia część spotkania czyli wspólna biesiada. Wszyscy zebrani, przy akompaniamencie Krzysztofa Dymona, zaśpiewali wspólnym głosem takie przyśpiewki jak „Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej z góry z góry”, „Gdybym miał gitarę” i wiele innych. Wspólne biesiadowanie oraz całą imprezę poprowadził dyrektor GCKiCz Wiesław Lizak. Zorganizowane przedsięwzięcie było doskonałą okazją dla wszystkich osób do wyjścia z domu, wspólnego spotkania się, rozmowy, oderwania od szarej codzienności. W bieżącym roku była to już trzecia edycja takiej formy uczczenia Święta Kobiet i Mężczyzn. Biorąc pod uwagę frekwencję oraz patrząc na to jak dobrze bawili się uczestnicy widzimy, że warto organizować takie formy integracji.     Zdjęcia z wydarzenia               Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 16.03.2017 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe