Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
wtorek
27 września
temperatura: 15°C
wiatr: 11,8 km/h
opady: 0,0 mm

Wspólne Świętowanie

Święto Powiśla Dąbrowskiego to cykliczna impreza, odbywająca się w poszczególnych gminach powiatu. Gospodarzami tegorocznej edycji byli Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Na Święto Powiśla składają się Dożynki Powiatowe podczas których rolnicy dziękują za zebrane plony, ale także promują swoje produkty, a lokalni twórcy prezentują rękodzieło oraz folklor. Podczas święta odbywają się również Targi Gospodarcze, gdzie przedsiębiorcy na stoiskach promocyjnych prezentują swoje towary i usługi. 

Dożynki Powiatowe rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. prof. Stanisława Sojkę i ks. prałata Józefa Porembę. Po zakończeniu liturgii podczas, której poświęcone zostały wieńce dożynkowe, barwny korowód przemaszerował na parking C. H. „Dąbrowiak”, gdzie kontynuowano uroczystości.

Gości, wśród których byli m.in.: Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz liczni samorządowcy Powiśla Dąbrowskiego powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Przemówienie dożynkowe wygłosił Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Rolnicy z naszej gminy: Mirosław Wytrwał oraz Marek Dudek odznaczeni zostali medalami „Zasłużony dla rolnictwa” nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po części oficjalnej odbył się konkurs „Na najciekawsze ośpiewanie wieńca”. Gminę Gręboszów reprezentowała grupa wieńcowa przygotowana przez Panią Emilię Misterka, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dąbroś, Łucja Przeworska, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Wiktoria Świętek, Małgorzata Cira, Natalia Pytka, Karolina Bigos, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Bartek Bigos, Jakub Skowron. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Grupa odniosła niebywały sukces zajmując w konkursie I miejsce.

Do powiatowego konkursu wieńca dożynkowego z gminy Gręboszów zgłoszono dwa wieńce. Wieniec współczesny wykonany przez sołectwo Zapasternicze i wieniec tradycyjny wykonany przez Joannę Sobota i Monikę Kilian, pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Wieniec tradycyjny zajął zaszczytne III miejsce.

W prezentacji dorobku artystycznego gmin  z powodzeniem wystąpił zespół wokalny „Impresjon” w składzie: Katarzyna Lizak i Adrian Kaczówka.

Wśród stoisk promocyjnych nie zabrakło również stoiska Gminy Gręboszów na którym uczestnicy podziwiać mogli: obrazy malowane na szkle oraz monotypie autorstwa Pani Beaty Dudy, serwety, bieżniki wykonane przez Panie Agnieszkę Motyka oraz Grażynę Wytrwał, obraz wykonany haftem krzyżykowym, szkło ozdabiane metodą decoupage Pani Agnieszki Motyka, materiały promujące naszą gminę (foldery, pocztówki, gazety, monografię). Dużym zainteresowaniem cieszyły się regionalne, naturalne produkty spożywcze: ciasta drożdżowe wykonane przez Panią Halinę Koziara, „trzaskacze” oraz masło Pani Elżbiety Piątek, dżemy, konfitury, powidła, smalec z domowej spiżarni. Dzięki uprzejmości Pań Krystyny Cabaj oraz Anny Mroczek stoisko udekorowane zostało pięknymi kwiatami oraz płodami rolnymi.

Organizatorzy tegorocznego święta przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Na scenie wystąpił ukraiński zespół choreograficzny „Bałcka Gwiazdka” oraz SARSA. Gwiazdą wieczoru był zespół FEEL. Podczas imprezy odbywała się degustacja potraw z wieprzowiny oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych zorganizowane w ramach Pikniku Wieprzowego przez Małopolską Izbę Rolniczą i Krajową Radę Izb Rolniczych z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Partnerem strategicznym i współorganizatorem była spółka „Invest Nieruchomości” – właściciel „Dąbrowiaka”.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które reprezentowały i promowały  gminę Gręboszów podczas VIII Święta Powiśla Dąbrowskiego. Również bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały w transporcie wieńców dożynkowych  i w przygotowaniu stoiska gminnego w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.09.2016 r.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to cykliczna impreza, odbywająca się w poszczególnych gminach powiatu. Gospodarzami tegorocznej edycji byli Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Na Święto Powiśla składają się Dożynki Powiatowe podczas których rolnicy dziękują za zebrane plony, ale także promują swoje produkty, a lokalni twórcy prezentują rękodzieło oraz folklor. Podczas święta odbywają się również Targi Gospodarcze, gdzie przedsiębiorcy na stoiskach promocyjnych prezentują swoje towary i usługi.  Dożynki Powiatowe rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. prof. Stanisława Sojkę i ks. prałata Józefa Porembę. Po zakończeniu liturgii podczas, której poświęcone zostały wieńce dożynkowe, barwny korowód przemaszerował na parking C. H. „Dąbrowiak”, gdzie kontynuowano uroczystości. Gości, wśród których byli m.in.: Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz liczni samorządowcy Powiśla Dąbrowskiego powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Przemówienie dożynkowe wygłosił Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Rolnicy z naszej gminy: Mirosław Wytrwał oraz Marek Dudek odznaczeni zostali medalami „Zasłużony dla rolnictwa” nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po części oficjalnej odbył się konkurs „Na najciekawsze ośpiewanie wieńca”. Gminę Gręboszów reprezentowała grupa wieńcowa przygotowana przez Panią Emilię Misterka, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dąbroś, Łucja Przeworska, Iwona Woziwoda, Natalia Koziara, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Wiktoria Świętek, Małgorzata Cira, Natalia Pytka, Karolina Bigos, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Bartek Bigos, Jakub Skowron. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Grupa odniosła niebywały sukces zajmując w konkursie I miejsce. Do powiatowego konkursu wieńca dożynkowego z gminy Gręboszów zgłoszono dwa wieńce. Wieniec współczesny wykonany przez sołectwo Zapasternicze i wieniec tradycyjny wykonany przez Joannę Sobota i Monikę Kilian, pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Wieniec tradycyjny zajął zaszczytne III miejsce. W prezentacji dorobku artystycznego gmin  z powodzeniem wystąpił zespół wokalny „Impresjon” w składzie: Katarzyna Lizak i Adrian Kaczówka. Wśród stoisk promocyjnych nie zabrakło również stoiska Gminy Gręboszów na którym uczestnicy podziwiać mogli: obrazy malowane na szkle oraz monotypie autorstwa Pani Beaty Dudy, serwety, bieżniki wykonane przez Panie Agnieszkę Motyka oraz Grażynę Wytrwał, obraz wykonany haftem krzyżykowym, szkło ozdabiane metodą decoupage Pani Agnieszki Motyka, materiały promujące naszą gminę (foldery, pocztówki, gazety, monografię). Dużym zainteresowaniem cieszyły się regionalne, naturalne produkty spożywcze: ciasta drożdżowe wykonane przez Panią Halinę Koziara, „trzaskacze” oraz masło Pani Elżbiety Piątek, dżemy, konfitury, powidła, smalec z domowej spiżarni. Dzięki uprzejmości Pań Krystyny Cabaj oraz Anny Mroczek stoisko udekorowane zostało pięknymi kwiatami oraz płodami rolnymi. Organizatorzy tegorocznego święta przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Na scenie wystąpił ukraiński zespół choreograficzny „Bałcka Gwiazdka” oraz SARSA. Gwiazdą wieczoru był zespół FEEL. Podczas imprezy odbywała się degustacja potraw z wieprzowiny oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych zorganizowane w ramach Pikniku Wieprzowego przez Małopolską Izbę Rolniczą i Krajową Radę Izb Rolniczych z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Partnerem strategicznym i współorganizatorem była spółka „Invest Nieruchomości” – właściciel „Dąbrowiaka”. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które reprezentowały i promowały  gminę Gręboszów podczas VIII Święta Powiśla Dąbrowskiego. Również bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały w transporcie wieńców dożynkowych  i w przygotowaniu stoiska gminnego w Dąbrowie Tarnowskiej.     Zdjęcia z wydarzenia             Opracowanie: Monika Kilian, Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 02.09.2016 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe